A stratégiai szerződést Szocsiban írták alá Vlagyimir Putyin és Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes jelenlétében. Az orosz miniszterelnök szerint "új távlatok nyílnak meg. A világ egyik vezető vállalata, az ExxonMobil ugyanis Oroszország stratégiai talpazatán kezd el dolgozni". Az olaj- és gázkifejtésről szóló szerződés a legnagyobb amerikai-orosz céges megállapodás Obama kapcsolatépítő politikájának kezdete óta.
A The Moscow Times jelentése szerint Szecsin kijelentette, hogy az ExxonMobillal kötött szerződés "lényegesen jobb",mint az a szerződés, amelyet a Rosznyeftnek nem sikerült nyélbe ütnie a BP-vel. Annak fejében, hogy példátlan módon hozzáférést biztosit az orosz szénhidrogén tartalékokhoz, a Rosznyeft tulajdonrészt szerez az ExxonMobil legalább hat projektjében, köztük az olajban gazdag Texasban és a Mexikói-öbölben.
A szerződés szerint 3,2 milliárd dollárt fordítanak a közös kutatásra. Az aláírási ceremónián egyébként Putyin azt mondta, hogy a szerződés akár 500 milliárd dollárnyi befektetést is generálhat, de nem konkretizálta, hogy ez az 500 milliárdnyi befektetés honnan származna.
A Reutersnek nyilatkozó elemzők szerint a sarki fejlesztés globális jelentőségű és egyben mindkét cég számára óriási lépést. A gázpiac felé tett kétes értékű lépés, az XTO felvásárlása után az Exxon ezzel ismét profitábilisabb talajra lépett. A Rosznyeft pedig egyedülálló módon részesedést szerez amerikai projektekből. A 3,2 milliárd dollár értékű üzlet egyben az orosz-amerikai kapcsolatok újraindítását is jelenti, hiszen három évvel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna, hogy egy tengerentúli vállalat részesedjen egy orosz stratégiai fejlesztésből.
Az ügy érdekessége, hogy az Exxon ezzel a rivális BP-t ütötte ki a nyeregből, miután a cég orosz vegyesvállalatának befektetői csoportja sikeresen támadta meg a leendő üzletet. Ez év januárjában a brit olajóriás és a Rosznyeft 16 milliárd dollár összegű részvénycseréről állapodott meg az energiában gazdag Északi-sarki lelőhelyek közös kitermelésére. Noha a szerződést támogatta Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes, annak hatályba lépését meghiúsította a londoni illetékes bíróság és a stockholmi bíróság, miután a döntést megtámadta perrel a TNK-BP orosz részvényeseit tömörítő AAR. A konzorcium azt állította, hogy a cég beleegyezésük nélkül nem köthetett volna üzletet a Rosznyefttel.
Mint arról beszámoltunk, a stockholmi választott bíróság úgy döntött, hogy a BP és a Rosznyeft megvalósíthatja az egymás közti részvénycserét, amennyiben a TNK-BP a Rosznyeft beleegyezésével csatlakozik az Északi-sarki projektjükhöz. Erre viszont nem került sor, a Rosznyeft ugyanis egyértelművé tette, hogy nem szeretné a TNK-BP-partnerei között látni. A BP kálváriája ráadásul folytatódik, hiszen az AAR konzorcium bíróság előtt próbálja bebizonyítani, hogy a BP már a Rosznyefttel való tárgyalásokkal is kárt okozott neki. A The Wall Street Journal szerint több milliárd dollárt veszíthet a BP az ügyön, az AAR fenyegetéseket és alaptalan vádakat bevető módszere általában beválik. És az ügy legfrissebb fejleménye: A RIA Novosztyi rövidhírben jelentette, hogy egy szibériai választott bíróságon folyó eljárás kapcsán razziát tartott az orosz rendőrség a BP moszkvai irodáiban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.