Steffan Behm, a Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetségének (DIHK) szakértője szerint akkor nyílnak meg lehetőségek, ha stabil politikai keretfeltételek alakulnak ki. A múltban ugyanis a viszonylag kiszámíthatatlan környezet és a hiányzó jogbiztonság elriasztotta a német vállalatokat a líbiai terjeszkedéstől - írja a Financial Times Deutschland.
Két nagy német energiacég aktív Líbiában. Az egyik a BASF leányvállalata, a Wintershall és az RWE-Dea. A harcok kezdetekor mindkét vállalat hazahívta dolgozóit és egyelőre nem nyilatkoznak arról, mikor folytathatják tevékenységüket az afrikai országban. A Wintershall 1958 óta van jelen Líbiában és a felkelést megelőzően napi 100 ezer hordó olajat termelt ki, míg az RWE-Dea két olajmezőn készítette elő a termelést.
Az olasz Eni a külügyminiszter állítása szerint már szakértőket küldött a helyzet felmérésére, de a cég később hangsúlyozta, hogy addig nem folytatják tevékenységüket, amíg nem győződnek meg a biztonságot illetően. Szintén várakozó állásponton van az osztrák OMV.
De nem csak az olajvállalatok számára kínálkoznak lehetőségek: a Siemens a múlt évben 159 millió euró értékben értékesített Líbiába, a konszern mindhárom fő területén (energia, egészségügy, ipar) jelen van az afrikai országban. Szintén piacot szeretne szerezni a Ferrostaal iparvállalat és az Aggretech erőműépítő is.
A líbiai felkelők kormánya tiszteletben tartja a Moamer Kadhafi idejében kötött valamennyi olaj- és gázszerződést, köztük azokat is, amelyek kínai cégekkel jöttek létre - jelentette be Ahmed Dzsehani, a kormány helyreállítási munkákkal megbízott képviselője. Az olajszerződések sérthetetlenek. Ezeket a megállapodásokat nyílt aukciók után kötötték, szó sem lehet ezek felülvizsgálatáról - tette hozzá az illetékes.
A kijelentés két nappal azután hangzott el, hogy hétfőn a líbiai felkelők által irányított AGOCO olajvállalat egyik illetékese azt mondta, nincsenek gondjaik olyan nyugati országokkal, mint például Olaszország, Franciaország és Nagy-Britannia, de politikai gondok lehetnek Oroszországgal, Kínával és Brazíliával. Akkor ezt a Reuters úgy értelmezte, hogy kikerülhetnek a líbiai olajpiacról azok az országok, illetve cégeik, amelyek ellenezték a Moamer Kadhafi vezette ország elleni komolyabb szankciókat, vagy inkább a tárgyalásokat szorgalmazták a népfelkelők és a kormány között.
A háború előtt mintegy 75 kínai cég működött Líbiában 36 ezer embert foglalkoztatva. Az orosz olajvállalatok közül a Gazprom Nyeft és a Tatnyeft többmilliárd dollár értékű beruházást folytatott. A líbiai piacon jelen volt a brazil Petrobras és az Odebrecht építőipari cég.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.