Bár nem világos, miből jönne össze ez az összeg – egyelőre „csak” 3,2 milliárdos tervről tudni –, most nem ez, hanem vállalkozásstratégiai jelentősége a fontos. A BP sem maradt elfoglaltság nélkül a nagy „deal” napján: pár órával azután, hogy Szocsiban az Exxon elnöke és Putyin kezet rázott, orosz törvényszolgák razziáztak egy BP-leány moszkvai irodájában, egy tyumenyi bíróságnál tett részvényesi panaszra hivatkozva.
Az Exxon–Rosznyefty páros indulásként két vegyes vállalatot alapítana. Az egyik a sarkkörön túli Kara-tengeren termelne, a terület Putyin korábbi közlése szerint 36 milliárd hordó olajat rejthet. Ennyiből öt éven át kiszolgálható a világ teljes olajigénye, s ez még csak a tizede annak az olajkincsnek, amennyi a sarkkörön túli orosz vizek mélyén található. A másik a fekete-tengeri Tuapsze blokkon lát munkához, az ottani olaj mennyisége 9 milliárd hordóra tehető.
A vegyes vállalatokban a Rosznyeftynek 66,7 százaléka lesz, a maradék az ExxonMobilé. Az orosz szénhidrogénhez való hozzáférés fejében az Exxon legalább hat projektjébe beengedi a Rosznyeftyet, például Texasban és a Mexikói-öbölben. Cserébe viszont azért, hogy félreállították a BP-t, és moszkvai irodájában bizalmas cégiratok között keresgéltek, újból megcsappanhat a külföldiek bizalma az oroszországi beruházások iránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.