BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egységes lett a költségosztás

Rendet tesz a különféle egyedi megállapodásokon alapuló és számos panaszra okot adó távfűtési költségmegosztások között a júliusban született, a most induló fűtési idénytől alkalmazandó rendelet.

Ez csak azokra az épületekre nézve kötelező, amelyekben a rendelet megszületése után szereltek költségosztót. Mintegy 250 ezer lakásban szabályozható a fűtés és kalkulálható a lakásonként felhasznált hő aránya. „A fűtés-korszerűsítés növekedése megtorpant, a lakóközösségek kivárnak, hátha újraindulnak a támogatásokkal járó programok, s lehet szerepe annak is, hogy a válság miatt szűkült a háztartások anyagi lehetősége” – válaszolt lapunknak Tófalvi György, a költségmegosztókat gyártó német Techem magyarországi kft.-jének ügyvezető igazgatója.

Az új szabályozás szerint a háztartások által a távfűtésért fizetett összegben a légköbméter-arányos résznek 30-50 százalékot kell kitennie. Az alsó határ azt szolgálja, hogy egyes lakástulajdonosok ne használhassák ingyen az épület vezetékrendszeréből származó hőt. A felső határ takarékoskodásra ösztönöz.

Kötelező lesz olyan korrekciós tényezőket használni, amelyek a fűtési szempontból kedvezőtlen elhelyezkedésű lakások hátrányát egyenlítik ki. Ha költségmegosztó van a lakásban, de azt a fogyasztó hibájából nem lehet leolvasni, akkor a számlájában 2,5-szörös büntető szorzót kell alkalmazni. Egy háztartás nem fizethet többet az épület átlagának 2,5-szeresénél.

Átlagosan 20 százalékos megtakarítást ígér a szabályozható és mérhető fogyasztás


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.