Akkora a baj az egészségügyben, hogy ha nem fognak hozzá egy ésszerű program megvalósításához, végveszélybe kerül az intézményrendszer működése – jelentette ki az Önkormányzati Egészségügyi Napok tegnapi konferenciáján Szócska Miklós. Az ágazatért felelős államtitkár szerint a kormány döntött már arról, hogy a fekvőbeteg-ellátás állami feladat lesz, ám a városiakról nincs döntés. Arról is döntött, hogy az ágazati stratégiák mentén alakulnak át a nemzetgazdasági ágak, az egészségügy a Semmelweis-terv szerint.
Nem a tulajdonlás a legégetőbb gond, hanem a gyógyítás fenntartása, ezért már folynak a tárgyalások arról, hogyan kell koncentrálni az erőforrásokat, köztük a humánerőforrásokat, integrálni az intézményeket. Sor kerül a funkcióváltásra a kórházi szektorban, egy húszas listán egyelőre 17 kórház sorsát vizsgálják, közülük öt vezetőivel tárgyalt az államtitkárság; négyben már vállalták, hogy nappali kórházi, egynapos ellátást, korszerű szociális ellátást végeznek majd.
A konferencián részt vevő Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász szerint a jelenlegi 165 kórház helyett 100-110 képes magas színvonalon ellátni akkor a betegeket, ha szükségletalapú intézményrendszert építenek ki, s azt finanszírozza majd a biztosító. A kórházszövetség elnöke is támogatja a funkcióváltást, mert ebből a forrásból a mostani struktúra nem tartható fenn, év végére elérheti a kórházi adósságállomány a 60 milliárd forintot – mondta Rácz Jenő.
Az államtitkár egyelőre nem ismertette a legutóbbi adósságfelmérés összegzését, de mint mondta: az önkormányzati szektor 1247 milliárd forintos eladósodásából tavaly mindössze 18,5 milliárddal volt adós az egészségügy, így nem az a kérdés, hogy állami tulajdonba kerüljenek-e a kórházak, hanem az önkormányzati rendszert kell rendbe tenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.