A társaság szerint a METÁR szabályozása kulcskérdés a magyar megújulóenergia-ipar számára. A rendszer megfelelő kialakítása esetén jelentős beruházások valósulnak majd meg, növekszik a megújuló energiaforrásokon alapuló energiatermelés, csökken a környezetszennyezés és a zöldgazdaságban új munkahelyek keletkeznek. Ám – figyelmeztet a szervezet –, ha a rendszert rosszul alakítják ki, Magyarország az Európai Unió és a környező országok sereghajtója marad a zöld ipar területén.
Az MSZIT támogatja a koncepcióban foglalt fix, 15 évre rögzített átvételi időszak gondolatát. Javasolja ugyanakkor, hogy egészítsék ki azzal: a már megtérült beruházások esetén is maradjon a fix határidő végén túl az átvételi kötelezettség, így biztosítható, hogy a már megtérült beruházások árcsökkentő hatása tovább érvényesüljön a végfogyasztói árakban. Emellett fontos feltételnek tekintik, hogy az átvételi kötelezettség a teljes termelt mennyiségre vonatkozzon.
Alapvetőnek tartják, hogy a már megépült, működő beruházásokra a korábbi szabályozás legyen érvényes. Szerintük fontos feltétel, hogy az egyes technológiáknál minden előny legyen figyelembe véve. A jelenlegi koncepció ugyanis több esetben magyarázat nélkül, szelektíven fogad el bizonyos előnyöket és hátrányokat. A szélenergia esetében a középtávú árcsökkentő hatás, a termelés esetén nulla károsanyag-kibocsátás, a gázárváltozásokat kiegyenlítő hatások a fogyasztók számára jelentenek érzékelhető előnyöket. Ezeket feltétlenül figyelembe kell venni.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.