Leszögezik: ma is kiszolgáltatottak a magyar alvállalkozók, nincs becsülete az érdemi munkának, sokan az egzisztenciális ellehetetlenülést kockáztatják.
Mint írják, ez az iparág a nemzeti összterméknek a 10 százalékát állította elő a konszolidáltabb időszakokban. Multiplikátor hatásait is figyelembe véve most is jelentősen tudna hozzájárulni a magyar gazdaság és társadalom megerősödéséhez és a szociális helyzet jobbra fordulásához. „Éppen ezért érthetetlen számunkra, hogy a kormányváltás előtti ígéretek ellenére nem látszik kormányzati szándék a tisztességes vállalkozói körülmények megteremtésére, a jogbiztonság és az értékteremtő munka becsületének helyreállítására, a tisztességtelen gazdasági szereplők eltávolítására, az önhibájukon kívül csődhelyzetbe került vállalkozók új esélyhez juttatására” – fogalmaznak.
A kormány szándékait firtatva felteszik a kérdést: „Hagyja-e tönkremenni a még termelni és foglalkoztatni képes vállalkozásokat, építészirodákat, építőanyag-gyártókat és -keres-kedőket, vagy a kormányváltás előtti ígéreteknek megfelelően megteremti a tisztességes működés feltételeit.”
Hír ugyan még nincs arról, hogy a levél aláírói kaptak-e választ, ám a benne foglaltakat többszörösen aláhúzza az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) szintén most közzétett helyzetelemzése.
A hatodik éve lefelé menetelő ágazatban az idén sem állt meg a negatív trend, folytatódott a termelés visszaesése. Különösen aggasztó – mondta lapunknak Koji László, az ÉVOSZ alelnöke –, hogy az év első hat hónapjában az építőipari vállalkozások 28,1 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban. A június végi szerződésállomány volumene több mint a harmadával csökkent a tavalyi azonos időszakhoz képest. A lakáspiac válságára jellemző, hogy az első fél évben 5585 új lakás épült, 35 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.
A vállalati szektorban – kivéve a feldolgozóipar néhány területét – nincs látható jele beruházási szándéknak. A termelés mérséklődésével összefüggésben a létszám is folyamatosan morzsolódik.
A szakma pesszimista a jövőt illetően is, hiszen „egyetlen befektetői körnél sem körvonalazódik keresletbővülés lehetősége, e nélkül pedig nem keletkezik építőipari megrendelés”. Így – tovább rontva a korábbi előrejelzéseket – mintegy tízszázalékos teljesítménycsökkenésre számítanak az idén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.