Szócska Miklós nem tervezi egyetlen intézmény bezárását sem, de már a nyáron megkezdte a tárgyalást öt kórház vezetőjével a feladatváltásról. Négyen közülük igent mondtak az ajánlatra. Januártól megkezdődik a térségi ellátórendszerek kialakítása, az alapellátásra épül ki a progresszív gyógyításnak megfelelő kórházi struktúra, és e szerint szervezik meg a betegutakat is. Fokozatosan veszi át az állam az önkormányzati kórházakat és rendelőintézeteket, az alapellátás viszont továbbra is
a helyhatóságok dolga lesz.
A fővárosi kórházak állami tulajdonlásáról már meg is állapodott a kormányzat az önkormányzattal, ám a tényleges átadás-átvétellel meg kell várni az önkormányzati törvény módosítását, Tarlós István főpolgármester csak azután írja azt alá. És mivel változik a tulajdonos, a 12 fővárosi kórház főigazgatójának és gazdasági igazgatójának ismét meg kell pályáznia a posztot, pedig közülük négyen pár hónapja nyerték azt el. Tervek szerint az „államosítás” januártól a megyei kórházakkal, 2013-tól pedig a városiakkal folytatódik, az ottani menedzsment is tisztújításra számíthat. „Lesz megerősítés és lesz leváltás”– fogalmazott Szócska Miklós. „Ahol hatalmas adósságot halmoztak föl, ott nem én fogok rosszul aludni” – tette hozzá.
A hazai kórházak 45 milliárdos lejárt beszállítói tartozása megfelel egyhavi működési költségvetésüknek, ám az államtitkár szerint Spanyolországban 700, Szlovákiában 300 milliárd euróval tartoznak a kórházak. „Nem az egészségügy miatt adósodott el az önkormányzati rendszer, hiszen a 1247 milliárdos tartozásuknak 2 százaléka a kórházaké” – állítja Szócska. Mivel a szállítói tartozásokkal együtt veszi át a kórházakat az állam, a cégek egységes adósságkezelésre számíthatnak, annak módszertanáról tárgyalásokat folytatnak a beszállítókkal – ígéri.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.