BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

PwC: Újabb szűk esztendő, növekvő állami étvággyal

A 2011 első félévi adatok alapján a hazai M&A piac továbbra is hosszan elhúzódó válságát éli – állapítja meg a PwC vállalati fúziókat és felvásárlásokat vizsgáló féléves elemzése.

Félévente készíti el a PwC a hazai vállalati fúziók és felvásárlások tendenciáinak elemzését.  A 2010-es év a maga lezárt 63 tranzakciójával összességében az utóbbi három év legrosszabb teljesítményét hozta az M&A tranzakciók számát tekintve. 2011 elején számos jel a piac fellendülésére utalt, azonban az idő más eredményezett.

Vizsgálva a tranzakciós piac alakulását nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy habár egyelőre nem volt magas azon ügyletek száma, melyekben az állam valamelyik oldalon szerepelt, azonban ezek a tranzakciók (mint a MOL részesedések visszavásárlása vagy a Budapest Airport privatizációjának befejezése) a vizsgált időszak legnagyobb méretű ügyletei voltak.

Ezek alapján elmondható, hogy az állam a tranzakciós piac jelentős szereplőjévé vált hazánkban 2011 első félévében. Amennyiben a megnövekedett állami étvággyal kapcsolatos, a sajtóban is nyilvánosságra került hírek igaznak bizonyulnak, a közeljövőben az állam közvetve vagy közvetlenül további tranzakciókban is részt vehet majd.  

2011 első féléve a maga 18 tranzakciójával pontosan ismételte 2010 második félévének mélypontot hozó teljesítményét. A piac várt élénkülése tovább várat magára. A PwC elemzése kihangsúlyozza, hogy a lezárt tranzakciók felét külföldi vevők valósították meg. Ez az önmagában egyébként pozitívnak tekinthető tény az alacsony tranzakciós szám miatt korántsem nevezhető áttörésnek.

2011 első félévében a legtöbb tranzakció a hagyományosan jól teljesítő Szórakoztató- és médiaiparban, a Feldolgozóiparban, illetve az Egyéb Szolgáltatások területén történt. Meglepő eredménynek számít, de a várakozásokkal szemben nem zárult tranzakció az IT, a Kiskereskedelem és Nagykereskedelem és az Élelmiszeripar szektorokban, és a várakozások alatt teljesített a Telekommunikáció is.

A nagyobb (többségi tulajdonrészt érintő) tranzakciók közül kettő (BorsodChem és Genesis Energy) a Feldolgozóiparban, kettő (Cashline ügyfélportfóliója, valamint két takarékszövetkezet egyesülése) a Pénzügyi szolgáltatások szektorban, egy (EETEK Group) az Energetikai, egy (Budapest Airport) az Egyéb szolgáltatások iparágban, egy (Fibernet) a Telekommunikációban, egy pedig (Waberer’s Group) a Szállítmányozási szektorban zajlott.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.