Szerinte az ítélet veszélyeztetheti az energiakapcsolatokat a két volt szovjet állam között. "Veszélyes és céltalan az egész szerződéscsomagot kétségbe vonni"- hangoztatta, utalva a 2009 januárjában aláírt szerződésre, amelyet Ukrajna jelenleg is vitat. Az árviták és a késő kifizetés miatt Moszkva többször is elzárta a gázcsapot, ami ellátási gondokat okozott közép-Európában.
Az orosz külügyminisztérium visszhangozta Putyin kommentárját, hangsúlyozva, hogy jelenleg is érvényes, jogi kötőerővel bíró szerződések kapcsán ítélték el Timosenkót. A tárca megfogalmazása szerint egyértelmű az egész eljárás oroszellenes aspektusa. Viktor Janukovics ukrán elnök nem kommentálta az ítéletet és arról sem nyilatkozott, az milyen hatással lehet a Gazprommal kötött szerződésre. Az ukrán energiaügyi miniszter, Jurij Bojko és Alekszej Miller, a Gazprom vezére ugyanakkor már megállapodtak abban, hogy az új megállapodás megkötéséig érvényben marad a kontraktus – közölte a The Moscow Timesszal a Gazprom.
A RIA Novosztyi jelentése szerint Ukrajna érvként akarja felhasználni Julia Timosenko elítélését arra, hogy felülvizsgálja a Moszkvával kötött gázszállítási szerződést - írja a Kommerszant Ukraina című üzleti lap szerdai száma az ukrán energiaügyi minisztériumhoz közelálló forrásra hivatkozva "A bíróság döntése értelmében a jelenlegi szerződést az ukrán törvényhozás megsértésével írták alá, és ezért felül kell vizsgálni" – közölte az informátor.
Ukrajna lépésének érdekessége, hogy azzal egyszerre vonta magára az EU és Oroszország haragját, annak ellenére, hogy Putyin megfogalmazása szerint személyében nem szimpatizál Timosenkóval, akit mindig is Nyugat-barát politikusnak tartott.
Bár az európai vezetők többsége egyetértett abban, hogy Julia Timosenko elítésése, melyben aktív szerepet kapott Viktor Janukovics jelenlegi miniszterelnök vallomása is, helytelen, arról már megoszlanak a vélemények, hogyan is kezelje a továbbiakban az Unió Ukrajnát. Litvánia, Lengyelország és néhány, a volt keleti blokkhoz tartozó ország szerint tovább kell folytatni a tárgyalásokat a Ukrajnával az Unióhoz való közeledésről, mivel a Keleti Partnerség évtizedekre meghatározhatja a térség geopolitikáját. Ugyanakkor az EU egyes intézményei - a háttérben például Németország támogatásával - folyamatosan gátolják a tárgyalások előrehaladását, így tiltakozva Janukovics diktatórikus módszerei ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.