BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gazprom: Soha többé nem lesz olcsó gáz

Alekszandr Medvegyev, a Gazprom orosz energiaóriás alelnöke nem tart attól, hogy a gázpiacon buborék alakulna ki. A Die Pressének adott interjújában Medvegyev hangsúlyozta: többé nem tér vissza a 200 dolláros gázár.

Az árak a spotpiacon 2009-ben csökkentek, ma viszont ismét meghaladják a 400 dollárt ezer köbméterenként, tehát nagyjából olyan magasak, amelyek a Gazprom  hosszú lejáratú szállítási szerződéseiben szerepelő, az olajárhoz kötött árak – mondta a Die Pressének Medvegyev, így reagálva a Gazprom árképzési gyakorlatát illető kritikákra. Mint ismert, a nyugat-európai partnerek többsége módosítaná a gázvásárlási feltételeket, állításuk szerint ugyanis jelentős hátrányt okoz, hogy a cég hosszú távra előre meghatározza az árakat, miközben az azonnali gázpiacon szinte mindig olcsóbban lehet gázhoz jutni.

"Nincs többé olcsó, 200 dolláros gáz és soha többé nem is lesz" – fogalmazott Alekszandr Medvegyev. A lap emlékeztetett arra, hogy a Gazprom gyakran az ázsiai szállítások növelését használja fenyegetésként, valahányszor Európában konfliktus alakul ki a gázár körül. A Gazprom alelnöke megerősítette, hogy már megszületett a megegyezés Moszkva és Peking között a gázárképzés módjáról, már csak az alapár a kérdéses.

Mint arról beszámoltunk, nem hivatalos információk szerint Kína ezer köbméterenként mintegy 100 dollárral alacsonyabb árat ajánlott az orosz gázra. Kína évente maximum 68 milliárd köbmétert szándékozik vásárolni, és 1000 köbméterenként 250 dollárt fizetne, míg célja, hogy legalább az európainak megfelelő áron értékesítsen Kínának.

Az energia mindig kapcsolatban van politikával, de nem a politikai show-val – fogalmazott Medvegyev, hozzátéve, hogy Európa időnkénti mintha showműsort csinálna az energiakérdésből. "Ezért örültünk, amikor Angela Merkel az Északi-áramlat megnyitása alkalmából az EU harmadik energiacsomagjának lehetséges módosításairól beszélt" – mondta az alelnök. Mint ismert, az energiacsomag jelen állapotában arra kényszerítené a Gazpromot, hogy más cégek számára is hozzáférést biztosítson a gázvezetékeihez, ugyanis a jogszabály célja a gáztermelés, szállítás és értékesítés elkülönítése.

A Gazprom viszont éppen azzal hódítja meg Európát, hogy a saját gázát a részben saját tulajdonú gázvezetékein értékesíti. Medvegyev interjújában célzott arra, hogy Günther Öttinger energiaügyi EU-biztos korábban azt mondta, az EU-nak már 2020-ban plusz 200 milliárd köbméter gázra lesz szüksége, ami a Gazprom menedzsere szerint azt jelenti, hogy újabb vezetékekre lesz szükség.

Medvegyev hangsúlyozta, hogy bár az Északi Áramlat üzembe helyezését követően változik az európai gázszállítás útvonala, ez Fehéroroszországot és Lengyelországot nem érinti. Hogy Ukrajna sorsa mi lesz, az csak 2012-ben dől el, de a cégvezető bízik abban, hogy minimalizálták az újabb gázkonfliktus lehetőségét. A Gazprom által biztosított árengedmény erre a télre biztossá teszi az Ukrajnán keresztül haladó gázellátást, a jövő viszont kérdéses.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.