A francia konyha egyik specialitása a libamáj, de a franciaországi piacon forgalmazott libamájnak csak alig öt százaléka származik hazai tenyésztésből. A francia tenyésztők nem értik, hogyan lehet magyar libamájat forgalmazni Franciaországban olyan felirattal, hogy "Gers-ben feldolgozott" vagy "Périgord-ban készített" termék. Képviselőik először "védett származási helyen előállított termékekre" (AOP) alkalmazott európai minősítést reklamáltak, de végül a "földrajzi jelzéssel védett" minősítésre nyújtottak be kérelmet a francia hatóságoknál az "anomália" orvoslására. Döntés 2012 első felében várható.
"A francia fogyasztók képzeletében az él, hogy a libamáj Délnyugat-Franciaországból származik. Garantálni kell, hogy a termékeket az elejétől a végéig ott is állítsák elő, ezzel meg lehetne őrizni a vidék gazdasági tevékenységét" - hangsúlyozta Marc Roose, a délnyugat-franciaországi termelők egyesületének igazgatója. A szervezetnek 2000-ben már sikerült elérnie, hogy bevezessék a "Délnyugat-franciaországi kacsa" földrajzi jelzéssel védett európai minősítést. Ezt szeretnék most a libára is kiterjeszteni.
Az elmúlt 25 évben a libamájtermelés felére esett vissza Franciaországban - állítják a gers-i termelők, akik ma már liba helyett inkább kacsát tenyésztenek. Azt ugyanis könnyebb tömni, és a fogyasztása rekordokat dönt Franciaországban. Ráadásul olcsóbb is a libánál, kilóját 22 euróért árulják, míg a libamáj 32 és 50 euró között mozog. Tavaly 470 tonna libamájat termeltek Franciaországban, elsősorban Gers-ben és Périgord-ban, míg a Magyarországról érkezett import mennyisége évente ezer tonna körül mozog.
Xavier Dubois, a magyar libamáj legfőbb importőrének számító Foie Gras Partners vezetője arra emlékeztetett, hogy Magyarország a világ elsőszámú libatenyésztője, több évszázados hozzáértéssel rendelkezik és a Michelin-csillagos séfek is előszeretettel vásárolnak magyar libamájat. Az importőr elismerte, hogy a magyar libamáj Franciaországban "politikailag nem korrekt, de nagyon finom". "Kit zavar az afrikai kakaóból készült svájci csokoládé?" - tette fel a kérdést egy nagybani francia forgalmazó. A különbség szerinte a séfen és feldolgozáson múlik, s nem a származási ország adja a minőséget. A vállalkozó úgy vélte, hogy a délnyugat-franciaországi libamáj új minősítése meg fogja drágítani a termékeket a fogyasztók számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.