Az eredmények rámutatnak, hogy a könyvelők harmada esetében csökkent az ügyfelek száma. A szakmára egyre több teher hárul a jogszabály-változások nagy száma miatt. Az ellenőrzésre komoly figyelmet fordít az állam: minden második könyvelőre jut egy munkatárs a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól. Az idén október-novemberben készített közös felmérést a szakma körében a Könyvelőiroda-vezetők Klubja és a Penta Unió Zrt. A feltett kérdésekre 1043 regisztrált mérlegképes könyvelő válaszolt. Többségük (61%) szerint növekedtek, míg 36 százalékuk szerint nem változtak a vállalkozások adminisztrációs terhei. A válaszadóknak csupán töredéke (3 százaléka) válaszolt úgy, hogy csökkentek a cégek papírmunkái.
„Kíváncsi lennék rá, hogy él-e ma Magyarországon olyan személy, aki tisztában van a vállalkozására vonatkozó több tucat törvénnyel, rendelettel, iránymutatással, értelmezéssel, direktívával, ajánlással, jogegységi döntéssel”– tette fel a kérdést Sallai Csilla, a Könyvelőiroda-vezetők Klubjának vezetője, hozzátéve, hogy szerinte nincs ilyen. „Ha csak a legfontosabb adójogszabályokat nézzük, akkor az elmúlt 5 évben az áfatörvény több mint 20, az szja-törvény 45, a tb-törvény 25, a társaságiadó-törvény 28 alkalommal változott. A folyamatos változás okozta bizonytalanságot támasztják alá a klubjaink fórum-levelezőlistáira érkező kérdések is” – fogalmazott. A „hogyan változtatná meg az adórendszert” kérdésre a felmérésben részt vevők nagyobbik hányada (52 százaléka) nem véletlenül az egyszerűsítést jelölte meg.
A jogszabálykövetés ellenőrzése ebben – a sokak számára szinte kaotikus – helyzetben különösen fontos, éppen ezért a magyar állam komoly apparátust tart fenn erre a célra: közel 23 ezer NAV-dolgozó jut a 60 ezer regisztrált mérlegképes könyvelőre – mutatnak rá a felmérés készítői, vagyis többé-kevésbé minden második szakemberre jut egy ellenőr.
A válaszokból egyébként az is kiderült, hogy a könyvelők harmada (32%) esetében csökkent a könyvelt cégek száma, pontosan fele részüknél nem változott, mindössze ötödük (18%) vallotta azt, hogy 2011-ben gyarapodott az ügyfélköre.
„Nemzetközi összehasonlítások is igazolják a felmérés eredményeit; egy átlagos magyar vállalkozás 277 órát tölt adminisztrációval, amivel 117-ek vagyunk a vizsgált 183 ország között. A magyar szabályozás a nagyvállalati feltételrendszerre lett kialakítva, ahol adótanácsadó és könyvvizsgáló is közreműködik a vállalkozások működésében” – vázolta a helyzetet Herich György, a Penta Unió Zrt. vezető adószakértője, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének elnöke. A szakember számításai szerint évente megközelítőleg 15 ezer könyvelő vesz részt önkéntesen a szokásos év végi adójogszabály-változásokról szóló adóegyetemeken, de az évközi kisebb változásokról szóló felkészítőkre már csak egy-két ezer jut el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.