Neves német konszernekből van szó - írja a Handelsblatt, amely szerint a "Szövetség a nyersanyagok biztosításáért" tavasszal indul. Gazdasági körökből szerzett információi szerint eddig tizenkét nagyvállalat tett határozott ígéretet arra, hogy részt vesz a szövetségben. Ezek között szerepel a BASF, az Evonik és a Thyssen-Krupp, valamint nagyobb középvállalatok is.
A kezdeményezést támogatja a szövetségi kormány, és koordinálja a Német Ipari Szövetség (BDI), létrejöttét pedig a puszta kényszer indokolja, a nyersanyagok terén ugyanis feszült a helyzet. A vállalatokat elbizonytalanítják a tőzsdéken érzékelhető áremelkedések, valamint a növekvő számú kereskedelmi korlátozások.
A Handelsblatt szerint a kezdeményezésből vélhetően később egy globálisan működő nyersanyagtársaság jön létre, amely lelőhelyeket keres, részt vesz kutatásokban, és eközben "a piacon szokásos hozamok" elérésére törekszik majd. A német vállalatok már megkezdték a tárgyalásokat Mongóliában, Kazahsztánban, de érdeklődnek a kanadai és chilei befektetési lehetőségek iránt is. A BDI bízik a sikerben, mivel meglátásuk szerint a német cégek szakértelme világszerte elismert. Ulrich Grillo, a szervezet elnöke ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kitermelésen csak körülbelül egy évtized múlva jelentkeznek a valódi eredmények.
Mint arról beszámoltunk, a frankfurti Förderbank kfW tanulmánya szerint több fontos nyersanyagból hiány fenyegeti Németországot. A tanulmányban vizsgált 52 nyersanyag közül 13 tekintetében a jövőbeni ellátottság helyzete "kritikus" vagy pedig "nagyon kritikus". Az érintett nyersanyagok túlnyomórészt a ritka fémekhez tartoznak és a német gazdaság számos gyártó ágazata számára "kiemelkedő jelentőségűnek" tekintendő. A ritka földfémeket többek között az informatikában, az autóiparban és a mobilkommunikációban használják, speciális tulajdonságaiknak köszönhetően hozzájárulnak az eszközök miniatürizálásához, illetve súlyok csökkentéséhez.
A Siemens német konszern és az ausztrál Lynas Corporation Limited ausztrál cég éppen ezért alapított vegyes vállalatot még júliusban. A Siemens a vállalatban 55 százalékos, a Lynas pedig 45 százalékos tulajdonnal részesedik majd, az üzlet részleteit jelenleg dolgozzák ki. A két cég a malajziai Gebeng térségben található bánya kitermelésére szövetkezett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.