Ismét az Exxon Mobil a világ legértékesebb vállalata, miután az amerikai olajipari társaság visszaelőzte a lista élén nagyjából 3 hónapot töltő szintén egyesült államokbeli Apple-t. Az Exxont jelenleg bő 377 milliárd dollárra értékeli a piac, s a társaság kapitalizációja november eleje óta közel 5 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben az Apple most „mindössze” 358 milliárd dollárt ér, részben annak eredményeként, hogy az iPhone gyártója alulteljesítő volt a New York-i börzén az előző hét végén, s így részvényei a hónap első napja óta majd 5 százalékkal értékelődtek le.
Az Apple múlt heti gyenge tőzsdei teljesítményének a hátterében az áll, hogy több ágazati szakértő szerint is a tervezettnél jóval kevesebb iPhone-t, és iPadot gyárthat a vállalat az utolsó negyedévben. A piaci pletykák eleinte a várakozástól elmaradó keresletről szóltak, később azonban kiderült, hogy a várható visszaesést ellátási gondok okozzák. A dél-ázsiai árvizek ugyanis a társaság számos beszállítójának nehézségeket okoznak, így könnyen elképzelhető, hogy bizonyos alkatrészekből hiány alakul ki, ami miatt kénytelen visszafogni a termelést a társaság. Egyes becslések alapján az új iPhone termelése 4 millió darabbal is csökkenhet az október és december közötti három hónapban, s mivel várakozások szerint ennek a terméknek a forgalma határozhatja meg a következő negyedévek nyereségét, a visszaesésnek minden bizonnyal komoly eredményhatása is lesz.
Miközben az Apple gondokkal küzd, az Exxon részvényesei kifejezetten jó híreket kaptak. A feketearany dinamikus drágulása önmagában kedvező hangulatot teremtett a befektetők körében, amit csak tovább fokozott, hogy a vállalat pénteken bejelentette: olaj és gázkutatásra vonatkozó szerződést írt alá Irak kurdisztáni kormányával.
A piaci tendenciák tehát a világ legnagyobb cégei között amúgy is túlsúlyban lévő olajipari vállalatoknak kedveznek, s ezt nem csak az Exxon élre törése jelzi. Előre lépett a legértékesebb vállalatok listáján a Royal Dutch Shell is, amely jelenleg a negyedik helyért „küzd” a Microsofttal, s a hetedik helyre „ugrott fel” a Chevron, amelynek értéke már eléri a 210 milliárd dollárt.
Emellett a PetroChina tartja dobogós helyezését: a kínai vállalat már négy éve az első három hely valamelyikét birtokolja, többször időlegesen a világ legértékesebb vállalata is volt. Az Apple egyébként augusztus elején lett a világ legnagyobb vállalata – nem mellesleg a jelenleginél alacsonyabb, nagyjából 340 milliárd dolláros – piaci kapitalizációval, köszönhetően annak, hogy részvényei egy év alatt 50 százalékkal drágultak. A vállalat értéke eddigi csúcsát október utolsó napjaiban érte el, akkor kevés híján 400 milliárd dollár volt a piaci kapitalizációja, ezt pedig korábban csak az Exxon és a PetroChina mondhatta el magáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.