Az ügynökség december 6-án értesítette a törvényhozást a "csomagról", amely tartalmazza a helikopterek és tartozékaik módosítását és ellenőrzését, az alkatrészszállítást, valamint a kiképzést és a logisztikai támogatást is.
A közlemény szerint a Pentagon Védelmi Tartalékeszközök (EDA) programja által biztosított 32 helikopter és a 20 darab T-400-as tartalék motor módosításának és ellenőrzésének "lehetséges eladását" a magyar kormány kérte. A helikopterekhez infravörös radart, éjjellátó berendezést, szimulátorokat, alkatrészeket, támogató és vizsgáló eszközöket, műszaki dokumentációt, kezelőszemélyzeti kiképzést és kiképző felszerelést, valamint a logisztikai és programtámogatás egyéb elemeit is biztosítják. A UPI hírügynökség szerint az említett helikoptertípust az amerikai tengerészgyalogságnál rendszeresítették.
"Ez a javasolt értékesítés része az Egyesült Államok külpolitikájának és nemzetbiztonságának azáltal, hogy erősíti Magyarország általános képességét a humanitárius, a kutató-mentő és az egészségügyi evakuálási feladatok terén, előmozdítja a NATO-szabványosítást és az együttműködési képességet az Egyesült Államok és más NATO-szövetségesek között.
A berendezések és a hozzá kapcsolódó támogatás nem változtatja meg alapvetően a katonai egyensúlyt a térségben. Hasonló tételeket korábban nem biztosítottunk Magyarországnak" - olvasható a DSCA közleményében.
Amerikai részről a fő szerződő fél az amerikai Haditengerészeti Légi Rendszerek Parancsnoksága lesz. A lebonyolításához egy hároméves program keretében félévente amerikai kormányzati és katonai szakembereknek kell egy hetes időszakokra Magyarországra utazniuk a műszaki felülvizsgálat, a képzési és a karbantartás-támogatási feladatok ellátására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.