Egyes szakértők kételkednek abban, hogy a konszern képes lesz megvalósítani ezt az ambiciózus tervet, mások viszont úgy vélik, hogy a Gazpromnak igenis új mezők kifejlesztésére és új piacok feltárására kell összpontosítania a figyelmét. 2012-2015 között az orosz energiakonszern új gázmezők feltárását tervezi a kelet-szibériai Jamal félszigeten és gázszállítási útvonalat épít Jakutszktól Vlagyivosztokig. A programjában szerepel a Déli áramlat gázcsővezeték megépítése is, amely a Fekete-tengeren keresztül Európába vezet.
A Gazprom várhatóan közel 200 milliárd dollárt fektet be a projektek megvalósításába. És sok más vállalathoz hasonlóan e célra kölcsönöket akar felvenni és partnereket keres közreműködésre. Szergej Pravoszudov, az országos energia-intézet vezetője szerint "a Gazpromnak új piacokat kell megszereznie. Korábban a figyelme főleg Európára összpontosult, ám az ázsiai útvonalak is gyümölcsöző lehetőségeket kínálnak. Ugyanis Kínában nő az energiafogyasztás, és minden bizonnyal nagy kereslet mutatkozik majd orosz gázra. Japánban pedig elállnak a nukleáris erőművek építésétől, ezért ott is több gázt fogyasztanak majd. Miután a régi mezők csaknem teljesen kimerültek, a legfőbb ideje ujakat kifejleszteni, mindenekelőtt Kelet-Szibériában, Jakutszkban - összegzett Szergej Pravoszudov.
A következő években a Gazprom programjában szerepel a Barents-tengeren a Shtokman mező feltárása. Ez lehet a világ legnagyobb működő olajmezeje az északi sarkvidéken. A Gazprom ezen kívül befektetni készül az Altáj gázcsővezeték megépítésébe is, amely összeköti Oroszországot Kínával. Az első szállítások a tervek szerint 2015 végén, 2016 elején indulnak be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.