Védelmet kaptak a szabályozástól egyes nem vagy késlekedve fizető eneregiafelhasználók az áram-, a gáz- és a távhőtörvény módosulásának köszönhetően. Nem zárhatók ki a fűtési idényben (adott év október 15. és a következő év április 15. között) bizonyos önkormányzati vagy állami tulajdonú intézmények, ha eleget tesznek a törvénymódosítás feltételeinek, például, hogy a korábbi moratórium idejéről nem maradt fenn számlatartozásuk. A moratórium működésének részletes szabályait a kormány határozhatja meg, ahogyan azt is, hogy konkrétan mely intézmények élvezik e védelmet. A Magyar Közlönyben megjelent törvénymódosítás szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi, egészségügyi és közoktatási intézményeket sorol fel.
A moratórium annyiban nem automatikus, hogy azt az érintett közintézménynek kérelmeznie kell. Ám ha megfelel a feltételeknek, akkor a jelzett időszakon belül a szolgáltatója semmiképpen sem szüneteltetheti az energiaellátását, az ezzel kapcsolatos anyagi terheket pedig viselnie kell. Igaz, beperelheti nem fizető ügyfelét.
A közelmúltban valóban lehetett hallani néhány szolgáltatás kikapcsolásáról, mégsem jellemző, hogy az energiacégek az érintett felhasználói körrel szemben keményen lépnének fel. „Társaságunk eddig is a most elrendelt moratórium szerint járt el sok intézménnyel szemben” – válaszolt a Világgazdaságnak az E.On Hungária Zrt. szóvivője. Egyházi Nikolett elmondta, cége sohasem állította le kórház, szociális intézmény, rendőrség, öregek otthona, óvoda vagy bölcsőde áram- vagy gázellátását, és iskoláét is csak a nyári szünet megkezdésekor. Az E.On összesen hárommillió hazai ügyfelet lát el árammal, vagy gázzal, közülük 35 ezer a közintézmény.
„Az önkormányzati fenntartású intézményeket a finanszírozási nehézségeket figyelembe vevő fizetési átütemezéssel, illetve folyamatos egyeztetésekkel segítjük” – közölte lapunkkal Balogh Mónika is, a Főgáz Zrt. kommunikációs vezetője. Ugyanakkor a Főgáznál (korábbi összeállításunk szerint más szolgáltatóknál is) az elmúlt időszakban nőtt és korosodott is az önkormányzati finanszírozású intézmények hátraléka. Jelentősen emelkedett a cégnél 180 napon túli állomány is.
a szabályozás hozzásegítené őket energiagazdálkodásuk ésszerűvé, takarékossá, hatékonnyá, összességében pedig önfenntartóvá tételéhez. Ilyen szándéknak volt is jele. Már márciusban elhangzott, hogy „az állam szerepet vállalna az állami intézmények és önkormányzatok energiaellátását segítő úgynevezett ESCO projektekben”. Azóta erről nem hallottunk.
-szállítók. Ilyen lépésre egyébként eddig is ritkán szánták rá magukat, de e rugalmasság még nagyobb áldozatot kíván tőlük. B. Horváth Lilla Hosszabb távú megoldás kellene A moratórium rövid távon mindenképpen szükséges az érintett intézmények működőképességének fenntartásához. Ám előremutatóbb lenne, ha
a szabályozás hozzásegítené őket energiagazdálkodásuk ésszerűvé, takarékossá, hatékonnyá, összességében pedig önfenntartóvá tételéhez. Ilyen szándéknak volt is jele. Már márciusban elhangzott, hogy „az állam szerepet vállalna az állami intézmények és önkormányzatok energiaellátását segítő úgynevezett ESCO projektekben”. Azóta erről nem hallottunk.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.