A projekt célja orosz földgáznak a Déli Áramlaton történő szállítása Európába a Fekete-tenger alatt. „Különösen hálás szavakkal fordulok a török kormányhoz azért, mert megadta a végleges engedélyt a Gazpromnak a Déli Áramlat gázvezeték megépítésére a Fekete-tenger alapzata mentén, a kizárólagos gazdasági övezetében” – jelentette ki Putyin Taner Yildiz török energia- és természet erőforrások ügyeinek miniszterével tartott szerdai megbeszélésén.
A megegyezés hozzá fog járulni az európai piacra történő energiaszállítások stabilitásához – emelte ki Putyin. Oroszország arról is megegyezett Törökországgal, hogy a gázszállításra vonatkozó két hosszú lejáratú szerződést 2021-ig, illetve 2025-ig meghosszabbítják.
Ehhez Alekszej Miller, a Gazprom főnöke közölte, hogy az orosz gázexport-monopólium 2012-ben mintegy nyolc százalékkal, azaz 2 milliárd köbméterrel növeli a gázszállításokat Törökország részére, az erre az évre tervezett 25,5 milliárd köbméterhez képest.
„Ahogy ilyen esetekben rendszerint szokásos, a végső egyezmény a két fél részére elfogadható kompromisszum eredménye” – fogalmazott Putyin. A Déli Áramlat célja 63 milliárd köbméter gáz szállítása Közép- és Dél-Európába, diverzifikálva az orosz gázszállítási útvonalakat, elkerülve az olyan tranzit országokat mint Ukrajna.
A kereskedelmi gázszállítások a Déli Áramlaton keresztül 2015 végén indulnak be – jelentette ki Miller. Azt is jelezte, hogy Törökország engedélye a Déli Áramlat csővezetéknek saját területi felségvizein történő megépítésére nem fogja érinteni az Ukrajnára vagy más országokra érvényes gázárformulát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.