Különösen nagy kárt okozó csalás gyanúja miatt feljelentette egyik beszállítója az AES Borsodi Energetikai Kft.-t a Miskolci Rendőrfőkapitányságon, amely ennek alapján nyomozást rendelt el. Értesülésünk szerint a feljelentés oka részben azonos azzal, ami miatt több beszállító már két hónappal ezelőtt is a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) fordult a már felszámolás alatt lévő amerikai hátterű társaság ellen.
A panaszosok szerint az AES úgy rendelt tőlük az energiatermeléshez szükséges tüzelőanyagot (szenet és biomasszát), hogy azt is tudta, fel fog hagyni a tevékenységgel, és azt is, hogy a beszállítóit nem tudja majd kifizetni. Az energiatermelés leállításáról ugyanis már a 2011. februári taggyűlésén döntött, megszűnési szándékáról pedig márciusban tájékoztatta a Magyar Energia Hivatalt. Mindezt azonban nem közölte a beszállítókkal, sőt, egy részüktől még áprilisban is rendelt.
Az AES májusban felszámolást, júliusban csődeljárást kezdeményezett önmaga ellen, maga a felszámolás pedig októberben kezdődött. A felsoroltak alapján úgy vélik a panaszosok, hogy az erőműtársaság csődbűntettet követett el.
Az AES 85 beszállítóval dolgozott. Velük szemben együtt 1,1 egymilliárd forint elismert és 7 milliárdnyi vitatott adósságot halmozott fel. Az előbbi tételen belül nagyobb összeggel tartozik két erdőgazdaságnak, két szénimportőrnek, a berentei és tiszaújvárosi önkormányzatnak, az adóhatóságnak, egy banknak és a villamosenergia rendszer irányítójának is.
A hitelezőkkel kezdeményezett két csődegyeztetése sikertelen volt. Információink szerint a hitelezők január 19-én újabb gyűlést tartanak, közben pedig vevő is jelentkezett az AES eszközeire. A társaságnál, illetve PR-cégénél tegnap nem értünk el nyilatkozót.
Ha a NAV kimondja, hogy csődbűntett történt, vagyis azt, hogy az AES a fizetési kötelezettségei alóli kibújásként menekült a csődbe, akkor hiába a felszámolás, és hiába a korlátozott felelősséget kimondó társasági forma is, az érintett AES érdekeltség mögött álló magánszemélyek is perelhetők a vitatott összegre.
Tovább szorulhat a hurok a Miskolci Rendőr-főkapitányság által elrendelt nyomozással. A Borsod-Abaúj-Zemplém Megyei Rendőr-Főkapitányságon nem kívántak reagálni az AES-re vonatkozó kérdéseinkre.
A privatizációval érkezett
Az amerikai energetikai csoport 1996-ban három olyan magyarországi hőerőművet vásárolt meg, amelyeket a környezetvédelmi előírások miatt 2004-ben be kellett volna zárni. Az AES azonban a privatizációt követő beruházása révén olyan lehetőséget teremtett a telephelyek számára – olvasható a honlapján –, melynek eredményeként mindhárom erőmű környezetvédelmi teljesítménye javult és korszerűsödött. Két erőműben, a Borsodiban és a Tiszapalkonyaiban lehetővé vált a biomassza-tüzelés, a Tisza II. pedig átfogó felújításon (retrofiton) esett át. Fénykorában az AES Magyarországon 400 főt foglalkoztatott.
B. Horváth Lilla A privatizációval érkezett Az amerikai energetikai csoport 1996-ban három olyan magyarországi hőerőművet vásárolt meg, amelyeket a környezetvédelmi előírások miatt 2004-ben be kellett volna zárni. Az AES azonban a privatizációt követő beruházása révén olyan lehetőséget teremtett a telephelyek számára – olvasható a honlapján –, melynek eredményeként mindhárom erőmű környezetvédelmi teljesítménye javult és korszerűsödött. Két erőműben, a Borsodiban és a Tiszapalkonyaiban lehetővé vált a biomassza-tüzelés, a Tisza II. pedig átfogó felújításon (retrofiton) esett át. Fénykorában az AES Magyarországon 400 főt foglalkoztatott.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.