BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hotelbiznisz: kétirányú tendencia

Egyre fontosabb marketingeszköz a Hotelstars minősítés, amelyet már 200 szálloda használhat. Sok panzióra azonban nem csillag, hanem lakat kerül.

Noha a 860 magyarországi szálloda mintegy 40 százaléka, 331 már regisztrált a Hotelstars honlapján, ebből eddig kétszáz jutott el a minősítés végére, több az európai átlagnál. Legutóbb a négycsillagos telki Globall nyerte el az európai minősítő rendszer védjegyét. „A kizárólag termékekre és szolgáltatásokra vonatkozó kérdésekre csak igennel vagy nemmel lehet válaszolni, ez kiküszöböli a szubjektív elemeket. Tanácsokat is kap a szálloda, milyen költségkímélő fejlesztéseket érdemes végrehajtania” – fogalmazott Lukács Attila. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének titkára felhívta a figyelmet arra is, hogy a korábban megszerzett minősítésekre a szállodák csak ez év június végéig hivatkozhatnak. Az új tanúsítvány 145–381 ezer forintba kerülhet, négy évre. A Hotelstars Union 11 tagországában – amely mintegy 150 milliós piacot képvisel – bő 18 ezer szálloda minősítése azonos elvek szerint történik 2010 óta. A minősítés 270 feltétel teljesítésén alapul.

A hagyományosan kedvező hatású december 2011-ben is sokat javított a budapesti szállodák eredményein. A Magyar Hotel Monitor (MHM) adatai alapján a budapesti szállodapiac rég nem látott jó teljesítmény ért el az év utolsó hónapjában. „A növekedést hosszú idő óta először nemcsak a kihasználtságban, hanem az átlagárban is sikerült megvalósítani” – közölte az MHM. A négy- és ötcsillagos hotelek nagyjából ötszáz szobával bővítik a főváros kínálatát. A vidéki szállodák azonban csak úgy tudták tartani 2010-es átlagos kihasználtságukat az év végén, hogy átlag közel 5 százalékot engedtek az áraikból. Továbbra is Hévíz a leglátogatottabb vidéki város, a vendégéjszakák száma átlépte a milliós határt: látogatói együtt 1,050 millió éjszakát töltöttek el.

A működtetési költségek tovább nőttek, ezért számos hotel néhány napos szünettel vagy szolgáltatásai szűkítésével kezdte az évet. Többségük csak márciusban nyit ki újra. Közben napról napra újabb panziók kerülnek eladósorba. A hitelező bankok csak azért nem árverezik el a becsődölt hoteleket, mert nem akadna rájuk vevő. A lelakatolt szálláshelyek többnyire közép- vagy alsó kategóriás szállodák, amelyeket a felsőbb kategóriák árversenye tett tönkre. Ugyanakkor a Tisza-tavi régióban egy felújított, teljesen berendezett 100 fős kastélyszálló is eladó 580 millió forintért.

Versenyhátrányt okoz az áfa a hazai szállodáknak

Az ágazat idei kilátásaiban szerepet játszik az áfa növekedése, mert ezáltal tovább nő a környező országokhoz képest

a hazai idegenforgalom adóterhe. Míg Szlovákiában, Ausztriában 10 százalék körüli az ágazat áfaterhe, addig nálunk a szállodai szolgáltatás forgalmi adója 18 százalék, ám az élelmiszerek és az egyéb, az üzemeltetéshez szükséges cikkek áfája 27 százalékra nőtt január elsejével, s ez versenyhátrányt okoz. Az sem tett jót az ágazatnak, hogy az elmúlt év átmenet volt a turizmusban, hiszen az üdülési csekk használata visszaesett, a SZÉP kártya viszont még nem jelent meg a piacon.

Vég Márton Versenyhátrányt okoz az áfa a hazai szállodáknak Az ágazat idei kilátásaiban szerepet játszik az áfa növekedése, mert ezáltal tovább nő a környező országokhoz képest

a hazai idegenforgalom adóterhe. Míg Szlovákiában, Ausztriában 10 százalék körüli az ágazat áfaterhe, addig nálunk a szállodai szolgáltatás forgalmi adója 18 százalék, ám az élelmiszerek és az egyéb, az üzemeltetéshez szükséges cikkek áfája 27 százalékra nőtt január elsejével, s ez versenyhátrányt okoz. Az sem tett jót az ágazatnak, hogy az elmúlt év átmenet volt a turizmusban, hiszen az üdülési csekk használata visszaesett, a SZÉP kártya viszont még nem jelent meg a piacon.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.