BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

300 évre elég gáz - Varsó kellemetlen meglepetése Moszkvának

Lengyelország 2014-től nagy dobásra készül: megkezdik a palagázkészletük kitermelését, amellyel hosszabb távon teljesen függetlenednének Oroszországtól, sőt, exportőrré válnának a gázpiacon.

A lengyel kormány számításai szerint 5300 milliárd köbméter gáz termelhető ki az ország lelőhelyein, ezzel háromszáz évre elláthatnák egész Lengyelországot. Nem véletlen, hogy Varsó szívesen látott minden érdeklődő amerikai vállalatot; a Chevront, a Conocót és az Exxon Mobilt. "ha megvalósulnak az ígéretek és az amerikai technológia segítségével tényleg ki tudjuk termelni a gázt, az egész Európa számára győztes helyzetet jelent" – mondta az AP-nek Wieslaw Radzieciak, Lesniowice polgármestere.

Szergej Komlev, a Gazprom szerződéskötésekért felelős vezetője könnyedén lesöpörte az asztalról a lengyel kérdést, mondván: nem hiszik, hogy a palagáz olcsó lenne, nem fogadják el ezt a mítoszt. Erről az amerikai partnerek tudnának mesélni, hiszen az Egyesült Államok jelenleg a világ legnagyobb palagáztermelője, nem mellesleg az amerikai gázárak jóval alacsonyabbak, mint az európaiak. 2003-óta a speciális fúrást a víz erejét bevető repesztéses technológiával kombinálják és ezzel a korábbinál jóval hatékonyabb a kitermelés. A 2000-ben mért kvázi-nulla szintről 2010-re az amerikai cégek 4 870 milliárd köbméterre emelték az egy év alatt kitermelt palagáz mennyiségét.

És bár Nagy-Britanniában és Németországban komoly aggodalmat keltett a repesztéses technológia, amely állítólag szennyezi a talajvizet, Lengyelországban az energiaigény egyelőre erősebb, mint a zöld szempontok. 2011 végén a lakosság 73 százaléka támogatta a palagázkitermelést. A szektor fejlődését egyébként főleg az infrastruktúra gyengesége akadályozhatja, egyes szakértők szerint Moszkva azért nem aggódik, mert úgy véli, Lengyelország nem bonyolíthatja le hatékonyan a szállításokat.

Mindenesetre 2000-től 2010-re egynegyedről egyötödre esett vissza az orosz részesedés a gázpiacon, részben az amerikai gázimport hatására. A Baker Institute elemzői szerint azok az országok, amelyek lassan követik a fejlődést, veszíteni fognak, mivel a palagázkitermelés még mindig jóval olcsóbb, mint az LNG, amihez 10 milliárd dolláros nagyságrendű kitermelő üzemeket kell építeni.

Lengyelország jelenleg az energia nagy részét szénből állítja elő és az orosz gáz csak 13 százalékot képvisel a piacán. A lengyel külügyminiszter-helyettes emlékeztetett rá, hogy a 2022-ig szól a Gazprommal kötött szerződés és az ország szeretne megmaradni ennek keretei között. Mindenesetre az észak-lengyelországi régióban eddig 89 koncessziót hagytak jóvá palagáz tekintetében, a több mint 58 ezer négyzetkilométeres terület Lengyelország 18 százalékát teszi ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.