BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A hideg élénkíti a boltok forgalmát

A havazás első híreire megkezdődött a tartós élelmiszerek felvásárlása. Számítani lehet arra, hogy a hó és a fagy miatt drágul a hazai zöldség.

Már a múlt hét keddjén érezhető volt az élelmiszerüzletekben, hogy a lakosság egyre nagyobb mennyiségben vásárolja föl az alapvető és a tartós élelmiszereket. Ezekből az elmúlt napokban 20-30 százalékkal több kelt el, mint amennyit január–február fordulóján vásárolni szoktak. Ez az időszak ugyanis – az év végi ünnepi szezont követően – általábban éppen a forgalom lanyhulását hozza. „Főként a csomagolt tartós kenyerek, zöldség-gyümölcs, hús és hentesáru fogyott a liszt, cukor, olaj mellett a szokásosnál nagyobb mennyiségben” – tájékoztatta lapunkat Fodor Attila, a CBA hálózat kommunikációs vezetője, hozzáfűzve, áruhiány nincs, mert a régiós nagykereskedelmi raktárak mindig nagyobb mennyiséget készleteznek az ilyen – hűtést nem igénylő – stratégiai cikkekből.

A rendelések növelésével az üzletek is idejében felkészültek a hét végére várt nagyobb vásárlói rohamra. A 25 évvel ezelőtti hasonlóan nagy télhez képest ma sokkal jobb a helyzet, elsősorban abból a szempontból, hogy nem csupán néhány, szűk készlettel rendelkező maszek garázsbolt látja el a vidéki lakosságot, hanem széles körű bolthálózat, arról nem is beszélve, hogy az élelmiszeripar is sokat fejlődött. Manapság a sokáig eltartható vákuumfóliás hústermékek jelentősen megkönnyítik a kereskedők és a lakosság életét. A fentiek alapján Fodor Attila úgy véli, a komoly havazás sem fog nagyobb nehézséget okozni a lakosságnak.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség ugyanakkor közleményében felhívta a figyelmet, az üzletek ugyan felkészültek arra, hogy a hosszabban eltartható élelmiszerek jobban fogynak, hiszen ezekből tartalékolnak a vásárlók, a szélsőséges időjárás miatt egyes árucikkek pótlása akadozhat a nehezebben megközelíthető településeken.

A Fővárosi Önkormányzat Csarnok és Piac Igazgatóságához (Csapi) tartozó 13 piac közül csupán a Bosnyák téri a „klasszikus” és egyben nagyrészt nyitott piac. Ám ott sem várható nagyobb fennakadás a napokban, hiszen a Bosnyákon a takarító személyzet biztosítja a hóeltakarítást – mondta a Csapi műszaki igazgatóhelyettese, Dusnoki Iván. Igaz – tette hozzá –, hétfőn a legtöbb piaci árus ki sem nyitja az üzletét, mert a hét végét követő bevásárlás után igen kevés a látogató, másrészt télen amúgy is harmadával csökken az árusok és őstermelők száma a nyári szinthez képest. Akik azonban télen is kijárnak árulni, azok nemigen törődnek az időjárással.

Műszaki szempontból sem mindegy, hogy a piac hagyományos csarnokban vagy bevásárlóközponban működik. Ugyan mindenhol temperálják annyira a hőmérsékletet, hogy semmiképpen se fagyjon meg az áru, de a legkorszerűbb, a Fehérvári úti vásárcsarnok hat közönségbejáratát egyenként 18 kilowattos teljesítményű hőfüggönnyel védik. A Vámház körúti Nagycsarnokban csupán a vásárlók által körüljárható, úgynevezett szigetpavilonokban van fűtés, de a zöldségesek és a hentesek nem szeretik a nagy meleget, mert az egyenetlen hőmérséklet, a huzat és az alacsony páratartalom árt az árukészlet minőségének. Mindamellett arra különösen ügyelnek, hogy a fagyveszély miatt áruszállításkor ne ékeljék ki a rakodók az ajtókat, s hogy a csapokat hagyják csöpögni, mert akkor nem fagynak be. Ilyen kérdésekről már a múlt csütörtökön beszélt a piacfelügyelőknek Dusnoki Iván, aki lapunknak elmondta, az üzemeltetési költségek télen nem nőnek jelentős mértékben, hiszen nyáron a csarnokokat a légtér páradúsítása mellett némileg hűteni is kell. A Csapi mindenesetre vasárnapra megszervezte a hozzá tartozó egységek körüli járdák, illetve ha szükséges, a piac hó- és jégmentesítését. Dusnoki Iván sokéves tapasztalatok alapján úgy véli, holnap már a hideg ellenére is teljes üzemben működnek a piacok, hiszen az őstermelő és a kereskedő mindenképpen jön, ha közlekedni tud. Addig pedig az autópályákat és országutakat is megtisztíthatják.

Házi Zoltán, a Budapesti Nagybani Piac Zrt. ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta: a csaknem 33 hektáros terület hómentesítésére megfelelő gépekkel rendelkeznek, az elmúlt évek beruházásai eredményeként épült csarnokokban pedig meg tudják oldani az árucserét. Hozzátette ugyanakkor, nem tudni, a hideg vagy a kereslet csökkenése miatt, de a múlt hét derekától a szokásosnál kevesebb kereskedő vásárolt a nagybanin, noha a termelők száma nem csökkent.

A nagybani piac lapja, a Piaci Hírek ugyanakkor valószínűsíti, hogy február elején szűkül a termelői árukínálat, amely miatt nem csak az importáru drágul majd. A lap szerint ugyanis bizonyos termények (kelkáposzta, karfiol, fehér répa) ugyanis a földeken, a földben telelnek. Nagyobb hótakaró alól vagy a fagyott földekről az elkövetkező hetekben aligha lehet majd felszedni a terményeket – foglalja össze a Piaci Hírek.

Demeter Kálmán-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.