Tavaly a növekedés motorja egyértelműen a mobiltávközlés volt, a piacot tulajdonképpen az okostelefonok forgalmának 41 százalékos megugrása rántotta pozitívba – mondta lapunknak Fauszt Gábor, az IDC Hungary vezető elemzője. Az okoskészülékek mellett a hálózati eszközök esetében mért még a piackutató jelentős növekedést: ezen a területen elsősorban a mobilszolgáltatók fejlesztéseinek köszönhetően 7 százalékos gyarapodást mutattak az adatok.
A többi részpiac ugyanakkor szűkült, jobb esetben stagnált. A legnagyobb visszaesést az adattároló eszközöknél mérték, ezek forgalma 7 százalékkal zsugorodott, igaz, itt a hanyatlásban komoly szerepet játszott, hogy a thaiföldi árvizek miatt az utolsó negyedévben hiány alakult ki a piacon, ez igencsak felhajtotta az árakat, így sok esetben az is elhalasztotta a vásárlást, aki hozzájutott volna a hiánytermékhez. Az adattárolók mellett szűkült az információs szolgáltatások és a szoftverek piaca is: előbbi esetében 1,1, utóbbinál 0,7 százalékos csökkenést hozott 2011.
A viszonylag gyenge 2011-es növekedés után a kilátások az idén sem túl biztatók: 2012-ben a tavalyinál is kisebb mértékben növekedhet a magyarországi IT-költés. Az IDC elemzője a teljes évre 3,1 milliárd dolláros értékesítést prognosztizál, ami szűk 1 százalékos gyarapodást jelentene. A részpiacok közül továbbra is a mobileszközök esetében várható számottevő növekedés, az idén azonban elsősorban a táblagépek húzhatnak, ezek forgalma nagyjából 40 százalékkal haladhatja meg a tavalyit. Az okostelefonok forgalmában 18 százalékos gyarapodást jósol az IDC, míg a negyedik mobilszolgáltató piacra lépése, illetve az általa vállalt beruházások a hálózati eszközök piacán 4 százalékos gyarapodást hozhatnak.
A részpiacok teljesítményéből látszik, hogy a növekedést 2011-ben és 2012-ben is jórészt a végfelhasználók keresletének bővülése biztosítja, a vállalati szféra beszerzései továbbra sem nőnek, a cégek esetében még mindig nagy a költségkontroll. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a céges beruházások viszszafogása rövid távon ugyan komoly nyomás alá helyezte a piacot, az, hogy az informatikai terület a vállalatok többségénél kiemelt költségcsökkentési célponttá vált, komoly lehetőséget is rejt a szektorban ténykedő vállalatoknak, ha azok képesek a vevői igényeknek megfelelően alakítani termékeiket és szolgáltatásaikat.
Bár a vállalatokhoz hasonlóan a lakosság árérzékenysége is magas, a végfelhasználóknál bizonyos termékek esetében az árak csökkenése már most is kellő motiváció tud lenni az IT-eszközök vásárlására. Ennél a szektornál is érvényesül azonban a helyettesítési hatás: sokat elárul például, hogy a PC-piacon annak ellenére nem várható növekedés az idén, hogy a tabletek forgalma robbanhat, ez azt jelenti, hogy a fogyasztók nem a laptopok és asztali gépek mellé vásárolnak táblagépet, hanem azok helyett.
A magyarországi folyamatok nagyjából illeszkednek az európai trendekhez, globálisan azonban mind hazánk, mind az öreg kontinens alulteljesítőnek számít. Tavaly ugyanis világszerte – az árfolyamhatások kiszűrésével – 5 százalékkal nőtt az IT-költés. A növekedést elsősorban a feltörekvő országok biztosították (Indiában, Kínában és Oroszországban is két számjegyű gyarapodást mértek), de számottevően (7 százalékkal) emelkedett a kereslet az Egyesült Államokban is. Mindeközben Európában stagnált a forgalom, Japánban pedig részben a márciusi természeti katasztrófa miatt csökkenést regisztráltak.
Komoly változás 2012-ben sem várható: a globális IT-költés az idén megint csak huszadával haladhatja meg az egy évvel korábbit, miközben azonban a BRIC államokban (Brazília, Oroszország, India, Kína) 9-16 százalékos is lehet a növekedés, az USA-ban pedig 5 százalékkal emelkedhet az értékesítés, addig Európában jó, ha 1 százalékkal bővül a piac. Kontinensünkön ráadásul 2013-ban sem várható komoly ugrás: a következő évre 3 százalékos növekedést jósol az IDC.
A globális trendek az egyes részpiacok esetében sem teljesen egyeznek meg a hazaiakkal. Bár akárcsak itthon, a világ többi részén is a mobileszközök értékesítése nőtt a legnagyobb mértékben (az okostelefonoké például 46 százalékkal), miközben azonban nálunk a szoftverek és adattároló eszközök forgalma hanyatlott, addig globálisan ezeken a területeken az átlagot meghaladó mértékű gyarapodást regisztráltak.
Nem csak egy éves fellángolás várható a globális táblagép-értékesítésben, szakértők szerint a tabletpiac évekig az IT-költés növekedésének motorja lehet. A legfrissebb elemzések szerint tavaly világszerte 67 millió ilyen készüléket értékesítettek, 2015-re azonban ez a szám megközelítheti a 250 milliót. A növekedés mértéke különösen annak fényében impozáns, hogy az eladások már 2011-ben is jelentősen megugrottak: egy évvel korábban még csak 17,8 millió táblagép talált gazdára globálisan.
Jandó Zoltán Nem csak egy éves fellángolás várható a globális táblagép-értékesítésben, szakértők szerint a tabletpiac évekig az IT-költés növekedésének motorja lehet. A legfrissebb elemzések szerint tavaly világszerte 67 millió ilyen készüléket értékesítettek, 2015-re azonban ez a szám megközelítheti a 250 milliót. A növekedés mértéke különösen annak fényében impozáns, hogy az eladások már 2011-ben is jelentősen megugrottak: egy évvel korábban még csak 17,8 millió táblagép talált gazdára globálisan.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.