A Libri Könyvkiadó Kft. megalakulását augusztus elején jelentette be Balogh Ákos, a Libri Könyvkereskedelmi Kft. tulajdonosa, Halmos Ádám, a Nyitott Könyvműhely Kft. tulajdonosa és Sárközy Bence, a Magvető Könyvkiadó Kft. leköszönt főszerkesztője. Akkor még főleg a Nyitott Könyvműhely átalakítását hangsúlyozták, de sejteni lehetett, hogy a háttérben a második legnagyobb könyvpiaci szereplővel, a Libri Könyvkereskedelmi Kft.-vel nem állnak meg egy kiadónál.
„Tavaly körülbelül 200 millió forint árbevétele volt a cégnek, amelyet úgy értünk el, hogy évente sikerült megduplázni a könyveink számát. Ahhoz, hogy a növekedés ütemét tartani tudjuk, szükség volt a fejlesztésre” – mondta augusztusban Halmos Ádám a jogelődről, hozzátéve, hogy a szépirodalmi, tényirodalmi és szórakoztató könyveket kínáló új kiadó nyilván számíthat a Libri Kereskedelmi Kft. kiemelt figyelmére.
Ahogy egykor a Nyitott Könyvműhelyé, úgy az új vállalkozás profilja is nyitott, itt jelent meg Papp Sándor Zsigmond első nagyregénye, a Semmi kis életek, Palya Bea Ribizliálom című eszszékönyve, Winkler Nóra Csillagtúrája, Csíkszentmihályi Mihály flow-könyvei, Julie Orringer Láthatatlan híd című bestsellere – ez utóbbi hozta a legnagyobb sikert több mint tízezer eladott példányszámmal.
Arra a kérdésre, hogy miért épp a könyvpiac drasztikus viszszaesésének évében – amikor a jövő sem kecsegtetett fellendüléssel – indították el a vállalkozást, a cég vezetői azt felelték, hisznek abban, hogy a szépirodalom is lehet nyereséges ágazat. Nem keseregni kell azon, hogy az emberek keveset olvasnak, hanem rávenni őket, hogy újra könyvet vegyenek a kezükbe. A hagyományos marketingsémák a könyvpiacra nem igazán érvényesek, a klasszikus reklámok hatékonysága megkérdőjelezhető, ezért új utakat kell keresni. Jó példa erre a Nyugati tér címmel a napokban elindult irodalmi-könyves blogunk” – szögezte le Halmos Ádám, aki szerint az elmúlt fél év könyvsikerei főleg a hatékony kommunikációnak, számos sajtómegjelenésnek köszönhetők.
A könyvszakma jövőjét illetően Halmos egyszerre optimista és realista: egyrészt hisz abban, hogy eladható kiadványokkal fel lehet építeni egy az Alexandra-birodalommal is versenyképes kiadócsoportot, másrészt látja, hogy a könyvpiac évek óta tartó koncentrációja felgyorsult a válság hatására. „Amióta könyvkiadót működtetek, mindig azt gondoltam, hogy növekedés nélkül nincs jövő” – jelentette ki az igazgató, majd hozzátette, tisztában van vele, hogy a jelenleg zajló koncentrációt nem minden könyves vállalkozás éli túl. „A torta szűkül, de nekünk most megvan a lehetőségünk, hogy egy nagyobb szeletet hasítsunk ki” – fogalmazott. Ugyanakkor úgy vélte, hogy a piac szűkülése ellenére a könyvszakmát ma is a kiadványok minősége határozza meg, azaz a pénzt olyan címekkel lehet keresni, amelyekből nagy mennyiség fogy a boltokban. Ehhez szerinte új, kiaknázatlan területeket kell megtalálni és a társadalmi igényekre, valamint a divathullámokra is fontos odafigyelni.
A Libri emellett lendületesen terjeszkedik a piacon: tulajdonrészt vásároltak, és ezzel átvették az irányítást a patinás Helikon Kiadó fölött, valamint bejelentették, hogy elindul a Kolibri Kiadó, amely a gyerekkönyvekért lesz felelős. A Helikon Kiadónál nem terveznek profilváltást, csupán erősíteni szeretnék a már meglévőt, azaz továbbra is a szépirodalom, a társadalomtudományok, valamint a politikatudomány lesz a meghatározó az értékrendjében konzervatív kiadónál. Úgy tűnik, az albumok iránti kereslet visszaesése miatt ezen nagy költséggel készülő, szép kiállítású könyvek lesznek a váltás vesztesei, igaz, egyelőre csak „óvatos üzletpolitikát” ígért a cégvezető.
„Összevonjuk azokat a tevékenységeket, amelyek nem kiadóspecifikusak, illetve közösen hatékonyabban működtethetők, így a PR- és marketingtevékenységet, a kereskedelmet, a pénzügyet, a logisztikát” – magyarázta Halmos Ádám. Megmarad a Helikon önálló szakmai irányítása, a feladatra Péczely Dórát, a Líra csoporthoz tartozó Magvető Kiadó nemrég leköszönt főszerkesztőjét kérték fel.
A Kolibri áprilisban jelenteti meg első kiadványait. A gyerekkönyvkiadó vezetője az a Papp Miklós lesz, aki korábban a Líra Zrt. Manó Könyvek Kiadójának szakmai irányítását végezte, a főszerkesztő pedig Balázs Eszter, a prae.hu művészeti portál gyerekrovatának korábbi vezetője.
Érdekesség, hogy a Libri Könyvkiadónál a Líra Zrt. több egykori munkatársa dolgozik: alapító-tulajdonosként Sárközy Bence, a Magvető másik exfőszerkesztője, de már a csapatot erősíti Braun Anna is, aki az Athenaeum Kiadó kommunikációs vezetője volt.
Vámpírtrilógiától Havas Henrikig
A Libri Könyvkiadó a következő fél évben adja ki Benedek Szabolcs Vérgróf című trilógiájának első kötetét, amely a boldog békeidőkben játszódik az akkori Magyarország területén sok-sok ismert szereplővel. Nagy sikert remélnek Brian Selznick szépen illusztrált A leleményes Hugo Cabret című regényétől, amelyből 2011-ben Martin Scorsese készített háromdimenziós, egész estés filmet Jude Law, Ben Kingsley és Sacha Baron Cohen főszereplésével. A filmet 11 Oscar-díjra jelölték. Az első fél év újdonsága lesz Erin Morgenstern The Night Circus (Az éjszakai cirkusz) című könyve, amely Halmos Ádám szerint a tavalyi év „egyik legnagyobb nemzetközi bestsellere volt”. Kiadják Havas Henrik tényleges életfogytiglanra ítélt bűnözőkről írt riportkönyvét, a Könyörteleneket, valamint két kiadvánnyal köszöntik az idei könyvfesztivál díszvendégét, Cladio Magrist.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.