A hosszú távú szerződések alapján ugyanis a vevő a megállapodott mennyiségnél többet is igényelhet. Ezt az extraigényt azonban nem sikerült mindig kielégítenie a társaságnak, mivel európai exportját már december utolsó hetében 25 százalékkal emelte, és erre rakódott a február eleji 20 százalék. A nagyobb igény mögött nemcsak a nagy hideg állhat, hanem az is, hogy az importőrök a biztonság kedvéért a szükségesnél több gázt kértek.
„Hol van most a gázpiacot forradalmasító spotpiaci gáz – kérdezte az igazgató –, és hol vannak azok a kérdések, hogy miért nem szakítunk a hosszú távú szerződéseknél az olajár- indexálással?” Most, amikor a piacnak szüksége van a többletgázra, a spotárak felszöktek a hosszú távú szerződésekben foglaltak fölötti szintre, a kínálat pedig leesett. Medvegyev szerint a piacon tényleges gáz helyett csak „papírgáz” maradt. Oda egyébként cége a magasabb árak reményében sem kíván belépni, szerződéses kötelezettségei teljesítésére összpontosít.
Alekszander Medvegyev tegnapi magyarázata talán kissé megkésett. Akkorra ugyanis már körbejárt a világon a hír, miszerint a társaság „beismerte”: nem tudott elég gázt küldeni. Erre reagálva Jurij Bojko ukrán energiaügyi miniszter, majd Mikola Azarov ukrán miniszterelnök is közölte, hogy Ukrajna a föld alatti tárolókban lévő gáz felhasználásával kész beszállni az európai igények kielégítésébe. Kérdés persze, hogy mekkora a realitása Jurij Bojko bejelentése valóra váltásának, hiszen Oroszország és Európa mellett Ukrajnát is szokatlanul nagy hideg sújtja, Odessza térségéből pedig máris ellátási zavarokról érkezett hír.
A Kyiv Post által idézett elemző szerint azonban nem is ez a fontos, hanem az, hogy Ukrajnának jó lehetőség kínálkozott annak bebizonyítására, hogy megbízható tranzitőr, s amíg rajta múlik, nem ismétlődik meg a 2009 eleji gázszállítási zavar. Ez a veszély azonban még nem múlt el. Oroszország és Ukrajna még nem állapodott meg az idei ukrajnai gázárakról, s addig vélhetőleg nem is fog, amíg nem dől el, ki fogja működtetni az ukrán gázhálózatot.
„E célra olyan konzorcium létrehozásáról tárgyalunk, amelyben az ukrán állami Naftogaz, az Európai Unió és Oroszország képviselteti magát, de ehhez az utóbbi nem még nem járult hozzá” – válaszolt lapunknak Dmitro Kerecsanyin, Ukrajna magyarországi nagykövetségének sajtótitkára. Az ukrán külügyminisztérium tájékoztatása szerint az Ukrajnán keresztüli szállítás zavartalan, a gáz Gazprommal kötött szerződés szerint érkezik Magyarországra is. Dmitro Kerecsanyin idézett lapunknak egy friss tanulmányból, amely szerint a Gazpromnak, szükséges beruházások híján egyre nagyobb gond a gáztermelés kívánt szinten tartása. A társaság 1993-ban még 578 milliárd köbméter gázt hozott fel, de a mennyiség egyre esik. 2010-ben csak 509 milliárd köbméter volt, bár a terv 520 milliárd köbmétert írt elő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.