Bár a tiltást időlegesen még hétvégén feloldották, az érintett termékeket egy ideig nem lehetett elérni az online üzletekben. A jelenleg is kapható iPhone és iPad készülékek forgalmazásának felfüggesztése annak a szabadalmi pernek az utolsó momentuma volt, amelyet még 2011 áprilisában indított a Motorola az Apple ellen. A szintén amerikai mobilgyártó – amelyet egyébként tavaly vásárolt meg az okostelefonok operációs rendszereinek a piacán az Apple legnagyobb konkurensének számító Google – azért támadta meg bíróságon versenytársát, mert úgy ítélte meg, hogy az jogellenesen használja a csomagkapcsolt adatátviteli szabadalmakat készülékeiben.
A történet pikantériáját az adja, hogy a jogszabályok szerint a Motorola az érintett szabadalmat – mivel az a GPRS szabvány része – licencdíj ellenében köteles átadni mindenkinek, aki igényli. Márpedig az Apple ezt meg is tette, azonban csak az iPhone 4 piacra dobását követően, s egyben jelezve a Motorolának, hogy visszamenőleg nem kívánnak fizetni. A Motorola ezért fordult bírósághoz, s a társaság olyannyira bízott az igazában, hogy még arra is hajlandó volt, hogy 100 millió dollárt letétbe helyezzen arra az esetre, ha elveszíti a pert, s kártalanítania kell az Apple-t.
Nos, a Motorola nem veszített, igaz, teljes sikerként sem könyvelhetik el a bíróság pénteki ítéletét, hiszen az Apple termékeinek értékesítési tilalma csak néhány napig élt. Az iPhone gyártója ugyanis a döntést követően szinte azonnal jelezte, hogy hajlandó új licencmegállapodást kötni konkurensével, s ennek eredményeként időlegesen felfüggesztették az értékesítési tilalmat. Más kérdés, hogy az Apple egyelőre csak időt nyert: amennyiben az amerikai vállalatnak nem sikerül tisztáznia az ügyet, akár tartósan is lekerülhetnek a polcokról a termékei a legnagyobb európai gazdaságban.
Kereseti dömping a bíróságokon
Az elmúlt években a szabadalmi perek komoly versenytényezővé váltak az IT-szektorban. A mobiltelefon-ágazatban a legnagyobb szereplők jelenleg is perben állnak egymással: az Apple-t például a Motorola mellett a Samsung és a HTC is támadja, míg a Motorola a Microsofttal pereskedik, az Ericsson pedig a ZTE-t perli. Az eljárások látszólag két célt szolgálnak: egyrészt a szabadalmak tulajdonosainak védelmét s jogos bevételeinek biztosítását, másrészt azonban a konkurensek piaci megjelenésének, fejlesztéseinek késleltetése is indok lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.