A parlament már egy ideje azzal borzolja az utaztatók idegeit, hogy az utazási irodának egy hónapra előre meg kell mondani, hány látogatója lesz adott hónapban, az ezért járó pénzt át kell utalni a tárgyhót megelőző utolsó napig egy, a létszám szerint kiállított szállítólevél alapján. Tehát, az utazási irodák kicsit „ingyenhiteleznek”. Az Országgyűlés Hivatala (OH) meg ül rajta a tárgyhót követő 10. napig, amikor is elérkezik az elszámolás utolsó napja.
Ha valaki a látogatás napján lesz beteg, vagy eleve meg sem érkezik a csoporttal, bármi történik, ami miatt nem tud elmenni, az iroda pénze a Magyar Államkincstár (MÁK) bankszámláját hízlalja, mivel a szabályzat értelmében csak akkor jár vissza az előlegszámlára befizetett pénz, ha az utazási iroda a látogatást megelőzően 15 nappal jelezte a csoport létszámának, vagy a látogatás időpontjának változását.
Ha az iroda lőtt túl a célon és több vendég érkezik, akkor neki kell a befizetett előleghez hozzátenni még a különbözetet a számla kézhezvételétől számított 8 napon belül. Az Országgyűlés Hivatalának szintén 8 napja van a különbözet visszautalására. Mindezt az Országgyűlés az optimális kihasználtság biztosítására dolgozta ki. Ha ezzel az volt a célja, hogy ráijesszen az utazási irodákra, rossz úton jár – fogalmaz a Turizmus Online.
Ez idéntől azzal bővült, hogy úgynevezett helybiztosítási díjat is beszed az ország háza állampolgárságtól függetlenül. Azaz hiába uniós állampolgár valaki, ha csoport részeként szervezetten látogatja az épületet, fizet. Ennek tudatában érdekes, hogy egyéni látogatóként továbbra sem kell fizetni, csak felmutatni valamely, személyazonosság igazolására szolgáló cédulát. 1750 forint az úgy nevezett helybiztosítási díj; fele annak, amit unión kívüli felnőttek fizetnek. Tehát az amerikai nagybácsi 3500 forintot, diák státuszú kísérője felét, 1750-et fizet. Nekik ennyi akkor is, ha csoporttal érkeznek.
Mindez a változtatás teljesen egyoldalúan történt - tudtuk meg Molnár Gabriellától, a Magyar Utazásszervezők és Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) elnökétől. A MUISZ találkozót kezdeményezett az Országgyűlés Hivatalával Bánki Erik Sport- és turizmus bizottsági elnök, illetve Kövér László házelnök közbenjárására. A február 6-i találkozó azonban nem járt sikerrel. Az OH szerint az Országgyűlés épülete amúgy is elsősorban közintézmény, a turizmus csupán másodlagos - derült ki elmondások szerint az egyeztetésen.
A Turizmus Online-nak név nélkül nyilatkozó hazai beutaztató elmondta: szeptember 14-re előrejelzett csoportját azért nem tudja fogadni napközben a ház, mert „a magyar vendégek elsőbbséget élveznek” 09.00 - 16.00 óra között, így az iroda külföldi csoportját nem tudták regisztrálni. Hasonló választ kapott ugyanez az utazási iroda egy június 20. környéki csoportjára is. Ez esetben az iskolások látogatásaira hivatkozott a parlament Az Országgyűlés Sajtóosztálya egyelőre nem válaszolt a felvetésekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.