A felmérés elsősorban a szállodavezetők tapasztalatai alapján a szobakihasználtság, az átlagár és a bevételi mutatók várható alakulására helyezi a hangsúlyt. Ugyanakkor a szállodai szakembereket arra is kérték, hogy kommentálják a keresletet befolyásoló legfontosabb tényezők hatásait, ugyanakkor értékeljék a legfőbb keresleti szegmensek alakulását is – ismerteti a Turizmus Online.
A megkeresett közel 300 magyarországi szállodától beérkezett összesen 72 válasz közül 47 százalék a budapesti, míg 53 százalék a vidéki szállodák vezetőitől érkezett. A válaszok többsége (63 százalék) a 4 csillagos, 28,5 százaléka a 3 csillagos, míg 8,5 százaléka az 5 csillagos szektorból érkezett.
Magyarországon az egy évvel ezelőtti felmérés eredményeihez képest idén februárban – a 2010. év eleji eredményekhez hasonló – visszafogottan pozitív eredmények születtek. Az országos átlagpontszám (8 pont) idén ismét alatta maradt az európai átlagpontszámnak, és egyértelműen negatív irányú elmozdulást mutat a korábbi, 2011. évre vonatkozó bizakodóbb hazai szállodapiaci kilátásokhoz képest.
Az összes válaszadó mindössze 33 százaléka számít szobakihasználtság növekedésre 2012-ben a magyarországi szállodapiacon 2011-hez képest, ami a tavaly februárban mért 53 százalékhoz képest negatív változásnak számít. Továbbra is az átlagos szobaár tekintetében a legnegatívabbak az általános piaci kilátások. Míg a válaszadók 30 százaléka stagnálásra számít, addig 40 százalékuk véli úgy, hogy a magyarországi szállodapiacon az átlagos szobaár 2012-ben a 2011. évi szint alatt alakul majd, azaz további átlagár csökkenésre lehet számítani.
A hazai szállodapiaci átlagárak idei alakulását illetően a budapesti és vidéki szállodák vezetői egyértelműen negatív várakozásokat fogalmaztak meg (-5 és -11 pont), ami mutatja, hogy a szállodaárak tavalyi évben folytatódó mélyrepülése után piac szinten 2012-ben sem várható számottevő javulás, azaz a nemzetközi trendekkel ellentétben a vendégéjszaka szám növekedését várhatóan továbbra sem követi majd kézzelfogható átlagár növekedés.
A szobakihasználtság bázisidőszakhoz viszonyított várható alakulása mind a budapesti, mind pedig a vidéki szállodák esetében pozitív, az európai és globális várakozásokat is meghaladó mértékű, országos szinten átlagosan 23 pont. A szállodapiaci átlagárak alakulását amúgy pesszimistán látó budapesti szállodák vezetői, összességében a kihasználtságnál valamivel alacsonyabb, de az európai átlagnál azonban jóval magasabb szintű optimizmussal (21 pont) tekintenek saját szállodáik átlagárainak várható alakulására. A vidéki szállodák vezetői összességében már jóval szerényebb, alapvetően stagnálást sugalló kilátásokat fogalmaztak meg (5 pont).
Az egyes szállodák várható árbevételét nemzetközi összehasonlításban is pozitívan látják a budapesti 3- és 4-csillagos szállodák megkérdezett vezetői. Ezzel a pozitív kilátással szöges ellentétben a budapesti 5-csillagos szállodák vezetői mindhárom mutató esetében visszaesésre számítanak az idei évben. A vidéki szállodák vezetői az átlagár és bevételi mutatók tekintetében (elsősorban a 3-csillagos szektor képviselői) összességében pesszimistábban látják saját szállodájuk várható 2012. évi teljesítményét, mint budapesti kollégáik, feltehetően a belföldi turizmus vélhető gyengülésének és a kedvezőtlen egyéb külső tényezők (pl. csökkenő diszkrecionális jövedelem, stagnáló gazdaság, stb.) következtében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.