BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ez a csődeljárás csődje, nem pozitív fejlemény

Az idei év elejéhez hasonlóan, a magyar sajtó több szereplője, már 2011 márciusában is az ingatlanértékesítési piac fellendüléséről számolt be. A Bisnode csoporthoz tartozó Dun & Bradstreet Hungária Kft. (D&B), nemzetközi cégminősítő ingatlanforgalmazói és ingatlankezelői iparágat vizsgáló elemzéséből kiderül, hogy 2011-ben semmiképpen sem lehetett fellendülésről beszélni.

A D&B 2011-re vonatkozó mutatószámainak és néhány 2012-es adatának áttekintése után pedig jogosan feltételezhető, hogy azon ingatlanpiaci elemzőknek lehet igaza, akik az igazi fellendülés kezdetét inkább a 2013-as évre datálják. 2011-ben az iparágban ráadásul 60 százalékkal több végelszámolás indult, mint 2010-ben. A cégek bedőlési arány is nőtt egy év alatt, és már eléri a 3,24 százalékot, azaz 100 ingatlanügyletekkel foglalkozó cégből több mint 3 fizetésképtelen lesz egy éven belül.

A 2011-es év összesen 42 415, valamely ingatlanipari területen tevékenykedő, működő társas vállalkozással zárult. Alig telt el két hónap és ez a szám 42 822-re növekedett. A tavalyi évhez képest 60-70 százalékos növekedés tapasztalható az ingatlanpiacon tevékenykedő új cégalapítások számában, azonban továbbra is jóval nagyobb számban szűntek meg cégek, mint alakultak. A 2010-es évhez képest az összesített eredményt tekintve 8 százalékkal kevesebb céget alapítottak hazánkban az ingatlanügyletek szektorban (ingatlan adásvétel, bérbeadás és az ingatlanügynöki, ingatlankezelési tevékenységet folytató cégek területén).

A 2011-ben indult csődeljárások száma 33 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, ami inkább a csődtörvény kudarcának, mint a gazdasági fellendülésnek a jele. Ezt támasztja alá az is, hogy felszámolási eljárásokból majdnem 10 százalékkal több volt az iparágban, illetve, hogy a cégek által kezdeményezett végelszámolások 60 százalékkal emelkedtek. Az, hogy ilyen nagymértékű növekedés tapasztalható a végelszámolásokat tekintve, arra utalhat, hogy az ingatlanügyletek szereplői is látták bizonytalan helyzetüket, és így próbálták menteni, ami még menthető volt, illetve több kényszer-végelszámolás is indult a NAV szigorítása következtében az éves beszámoló hiánya miatt.

A fenti adatokat tekintve tehát nem meglepő az sem, hogy a cégek bedőlési aránya 2010-ről 2011-re jelentősen növekedett. A cégszámhoz viszonyított fizetésképtelenségi arány (bedőlési aránya) ma már eléri a 3,24 százalék-ot. Az emelkedés különösen amiatt jelentős, hogy a szektor bedőlési aránya 2008-ban még a 2  százalék-ot sem érte el.  Az azonban biztató, hogy az iparág bedőlési aránya még az országos átlag alatt van.

A magyar cégek átlagosan 22,5 napot késnek a fizetési határidőhöz képest, az ingatlanügyletek szektor szereplői viszont ennél jóval többet.  Az iparág vállalkozásai átlagosan 30,3 nap késéssel egyenlítik ki tartozásaikat, ami annyira magas, hogy semelyik másik iparág nem tudta ezt „felülmúlni” 2011-ben.

A D&B néhány 2012 első két hónapjában mért adatot is közöl. A végelszámolások aránya tovább növekedett, 2011 decemberéhez képest több mint 70 százalékkal. Tavaly márciushoz viszonyítva, a legnagyobb mértékben, 14 százalékkal a saját tulajdonú ingatlan adásvétele tevékenységet űző vállalkozásoknál emelkedett a felszámolások aránya. A bedőlési arány is igen magas ebben a résziparágban, és sajnos jelentősen emelkedett is egy év alatt. A legnagyobb potenciált az ingatlankezelésben látják a befektetők, itt ugyanis 77 százalékkal nőtt a cégek száma, annak ellenére, hogy egy év alatt itt is jelentősen megemelkedett a bedőlési arány.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.