A bitumen és használt gumiabroncsokból nyert gumiőrlemény felhasználásával készülő útburkolati anyag előállítására már épül a kísérleti üzem, amely a tervek szerint évente ötezer tonnát állít majd elő ebből a különleges termékből. Élesben először a százhalombattai finomítón belüli 1. számú főút és a Mol zalaegerszegi kísérleti üzeméhez vezető bekötőút idei felújításához használják a gumibitument. A projekt legfőbb hozadéka az, hogy a gumibitumen alkalmazásával a hagyományosan készülteknél lényegesen jobb minőségű és hosszabb élettartamú utak épülhetnek Magyarországon és akár a környező országokban is.
A hagyományos bitumenes úthoz képest a gumibitumenesnél nagyobb a terhelhetőség és kisebb a nyomvályúsodási hajlam és a menetzaj, továbbá a jobb tapadás révén biztonságosabb a közlekedés. Ráadásul csökken a kátyúk kialakulásának esélye, mert a hagyományosnál jobban tapadó úton nem alakulhatnak ki ezek a jármű- és idegromboló gödrök.
A Mol mintegy tíz éve kezdett el dolgozni a külföldön már bevált útépítő anyag, a gumibitumen hazai gyártásának megvalósításán. Az USA egyes államaiban (Arizona, Texas, Kalifornia stb.) az útépítési alkalmazása több évtizedes múltra tekint vissza. Ott azonban az építés helyszínén készítik, s ez azzal jár, hogy néhány órán belül fel kell használni a gumiszemcsék kiülepedése miatt. A magyar – a normál útépítő bitumennel közel azonos módon kezelhető – találmányt ezzel szemben nagyüzemileg állítják elő, s a hagyományos bitumenekkel azonos módon és távolságra szállítható és használható fel.
A csaknem 300 millió forintos projekt keretében – amelyhez a Gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) 2010-es pályázatán 128 millió forint támogatást nyertek –, a Mol kisvállalkozásokkal fogott össze a kémiailag stabilizált gumibitumen előállítása érdekében. A Pannon Egyetemmel közös kutatás, majd a kísérleti laborvizsgálatok eredményeként az új anyag kipróbálására 2004-ben Zalaegerszegen, 2005-ben Veszprémben, 2008-ban pedig Gyálon került sor, két útépítő alvállalkozó közreműködésével. Ezzel kölcsönösen eredményesen használták ki a teljes innovációs lánc, a legszélesebb körű kutatás-fejlesztési és innovációs együttműködés lehetőségeit is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.