A közös akciót az amerikai elnök jelenti be kedden Washingtonban. Ezt követően Pekingnek 10 napja marad a válaszadásra, és 60 napon belül tárgyalásokat kell kezdenie a keresetet benyújtó országokkal. A kínai külügyi szóvivő ezzel kapcsolatban kedden közölte: a ritkaföldfémekkel kapcsolatos kínai politika összhangban van a WTO szabályaival. Hozzátette: Pekingnek korlátoznia kell a környezeti károkat, és meg kell őriznie a ritka ásványianyag-forrásokat.
2011 első tizenegy hónapjában a kínai ritkaföldfémexport a megengedett kvóta 50 százalékát sem érte el. Ennek az export visszatartása mellett a világgazdasági lassulás is oka. A csökkenő kereslet miatt a ritkaföldfémek árai erősen visszaestek korábbi szárnyalásukhoz képest.
Kína tavaly augusztusban jelentette be, hogy megbünteti azokat a ritkaföldfém-kitermelőket, amelyek figyelmen kívül hagyják a nemzeti kitermelési kvótát. Az ipari minisztérium tavaly augusztustól az év végéig ellenőrzéseket tartott az ágazatban, hogy visszaszorítsa az évi 40 ezer tonnára becsült illegális kitermelést. A minisztérium akkor azt közölte, hogy a kvótákat túllépő vagy a környezetszennyező kitermelési technológiát alkalmazó cégek kvótáit és kitermelési koncesszióit törlik.
Kína tavaly a 2010. évinél 5,16 százalékkal magasabban, 93 ezer 800 tonnában határozta meg a kitermelhető ritkaföldfém kvótáját, a kivitelt azonban 11 százalékkal csökkentette 2010-hez képest, 14 ezer 446 tonnára.
Kína rendelkezik a világ ritkaföldfém-készletének 30 százalékával, de alacsony exportárai miatt a világ felhasználásnak 95-97 százalékát adja. A 17 ritkaföldfém nélkülözhetetlen a fejlett technológiát alkalmazó területeken, különösen a hadianyagok, fegyverek és hadiberendezések, rakéták gyártásánál, a hibrid járművekben és elektronikai berendezésekben használt akkumulátoroknál, sőt még a táblaszámítógépek előállításánál is.
A Világkereskedelmi Szervezet (WTO) fellebbezési tanácsa január végén erősítette meg a szervezet korábbi döntését, amely szerint Kína szabályellenesen járt el egyes nyersanyagok kivitelének korlátozásával. Kína gyakorlata ellen, amellyel kilenc nyersanyag exportját korlátozta, 2009-ben nyújtott be panaszt a WTO-nál az Egyesült Államok, az EU és Mexikó. A 2011 júliusában hozott döntés értelmében Kína a nyersanyagok exportjának korlátozásával megsértette a Világkereskedelmi Szervezettel szembeni szerződéses kötelezettségeit. Kína megfellebbezte a döntést, a fellebbezési tanács azonban szinte teljes egészében helyben hagyta az eredeti határozatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.