Glenn Rufrano, a Cushman & Wakefield Elnök- Vezérigazgatója elmondta: Egyre nagyobb kockázat- toleranciát tapasztalunk a biztosítási és az ingatlanpiacokon. A gazdasági változások hatására ezen trendek várhatóan tovább folytatódnak az év második felében.
A Cushman & Wakefield 2011-hez képest kevés változással, 710- 720 milliárd dollárral számol a volumen tekintetében (805-815 milliárd dollár amennyiben a multifamilyt is belevesszük), de ezen belül 20 százalékos növekedésre számítunk az első és a második félév között, melynek során a banki finanszírozások és az új tőke beáramlásának hatására történő keresletnövekedés és a növekvő befektetési kínálat miatt fellendül az aktivitás.
A munkahelyek fenntartható növekedése hatással lesz az abszorpcióra, de mindezek előtt a megítélés javulása elegendő kell, hogy legyen a bérlői kereslet növekedéséhez a modern és hatékony területek iránt, míg az elakadt üzleti terveket újból aktivizálják és ezek segítik a befektetéseket a banki ügyleteket és a fejlesztői piacokat. Bár a bizalom továbbra sem erősödik, és egy újabb válság is begyűrűzhet, a bérlői kereslet csökkenésének ellenére az ingatlan továbbra is keresett marad a befektetőknek.
Ahogy a befektetők a biztonságot és a likviditást keresik, az "átjáró" városokban a világon mindenhol megnövekszik a kereslet. David Hutchings, a Cushman & Wakefield európai piackutatási vezetője elmondta: London továbbra is kiemelkedő lesz, a piac "meredekségének" és a hosszú távú növekedésnek köszönhetően, de várhatóan be kell érnie egy ezüstéremmel. Az első helyezést várhatóan ismét New York kapja, mely nem csak arányosan profitál, de itt több a fellendülési potenciál, amely előbb –utóbb felszabadul.
Michael Rhydderch, a Cushman & Wakefield EMEA régiójának befektetési vezetője hozzátette: Európában a kockázatkerülő befektetők számára továbbra is nagyobb a választék, mint amennyit érzékelnek, hiszen csupán Németországra és az északi államokra koncentrálnak, azon belül is csak kiskereskedelmi tekintetben. Franciaország és az Egyesült Királyság elképzelhető, hogy most egy kicsit rizikósabb a lassabb gazdasági növekedés és az ingatlanárak csökkenése miatt, de London és Párizs jó középtávú fellendülést és magasabb megtérülési potenciált tartogat a fejlesztések és felújítások tekintetében.
Lengyelország például egy jónak tűnő választás, de elég zsúfolt piac ahhoz, hogy valaki vásárolni tudjon és jelenleg inkább a főbb ingatlanokra kellene koncentrálni, mint az értéknövelésre. Azoknak, akik magasabb megtérülést szeretnének, azoknak a peremen túl kell tekinteniük, hiszen jelenleg Oroszország jó piacnak számít és Törökország is szintén jó eredményeket produkál, vagy még messzebbre, a piac kevésbé kedvelt részei felé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.