BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőzsdére lép a legendás gitármárka

Tőzsdére készül a nagy múltú gitármárka, a Fender, amely tavaly ünnepelte első átütő sikerű elektromos modellje, a Telecaster piacra lépésének 60. évfordulóját.

Kétszáz millió dolláros részvénykibocsátással tervezi a tőzsdére lépést az 1946-ban alapított Fender Musical Instruments Corp. Az amerikai cég papírjaival FNDR néven fognak kereskedni Nasdaqon, azonban egyelőre nem ismert a papírok célárfolyama vagy az, hogy összesen hány részvényt tartana meg a jelenlegi tulajdonosi kör.

A Fender legnagyobb tulajdonosa a Weston Presidio kockázati tőketársaság 43 százalékkal, majd Yamano Music, a Fender japán importőre következik 14 százalékkal. A vállalatnak jól jön a kibocsátás, talán nem is véletlen a készülődés, hiszen 256,2 millió dolláros tartozást kell törlesztenie. Ebből a tervek szerint 100 milliót a tőzsdére lépés után visszafizet, míg a fennmaradó összeget működő tőkének szánja.

Az elmúlt évben a Fender 13 százalékkal, 700,6 millió dollárra emelte árbevételét, és 3,2 millió dolláros nettó profitot ért el, míg tavaly előtt még 17,3 millió dollárra rúgott a veszteség.

A Fender eladásainak háromnegyedét a gitárok és sajátmárkás erősítők teszik ki, amelyeket 85 országban értékesítenek. A fejlődő országokban is egyre nagyobb az érdeklődés a gitárzene iránt, különösen Kína, India és Indonézia számít erős piacnak. Így a cég az értékesítés növekedésére számít, annak ellenére, hogy a többi műfaj, mint például a rap vagy a house  terjedése veszélyezteti a sikert.

A vállalat az Egyesült Államokban piacvezető az akusztikus, az elektromos és a basszusgitárok eladása terén. A Fender Musical Instruments Corp. a sajátja mellett Squier, Jackson, Guild, Ovation és Latin Percussion márkanév alatt is forgalmaz gitárokat, emellett bendzsók és mandolinok is szerepelnek a palettáján.

A vállalatot 1946-ban a kaliforniai feltaláló, Leo Fender alapította, és ő tervezte az első tömör testű elektromos gitárt. A Telecaster sikere késztette aztán a legnagyobb versenytársat, a szintén amerikai Gibsont, hogy mégis megkezdje annak a szintén tömör elektromos gitárnak gyártását, amit évekkel korábban kor nagy gitárosa Les Paul fejlesztett ki. Akkor a Gibsonnál, fatuskónak, illetve hangszedős seprűnyélnek gúnyolták, és nem láttak benne fantáziát, ám később ebből az együttműködésből lett a máig gyártott Gibson Les Paul gitárcsalád. A Fender pedig a manapság Bruce Springsteen és Keith Richards által favorizált Telecaster után 1954-ben létrehozta a máig legsikeresebb és legnagyobb számban értékesített gitárt, a Stratocastert, amelyet olyan óriások választottak, mint Jimi Hendrix vagy Eric Clapton.

Nagy visszatérés

Leo Fender súlyos betegsége miatt 1965-ben eladta a céget a CBS Inc.-nek, de felgyógyulását követően újabb gitárgyárat létesített Music Man néven. Volt olyan Rolling Stones koncert, amelyen egyszerre volt színpadon A Fender a Gibson és a Music Man egy-egy hangszere.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.