BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új befektető a Grafton csoportnál

Új befektetővel bővül 2012. április 1-jétől a Grafton csoport tulajdonosainak köre. Ez azzal járhat, hogy megerősödik a cég munkaerő-piaci pozíciója, és megnyílhat az út több új vidéki iroda megnyitása előtt.

„Most jobban érezzük magunkat, mint az utóbbi három évben bármikor” – reagált lapunk értesülésére Fehér Tamás, a Grafton Magyarország ügyvezető igazgatója. „Az új befektetés híre biztatás a piacnak és persze nekünk is” – állapította meg. A cég tevékenységében jelentős

a szerepe a munkaerő-kölcsönzésnek, amelynél a finanszírozás rendkívül fontos feladat, főleg, hogy az utóbbi időben ismét elkezdett növekedni ez a terület. Szerinte az is jó hír, hogy „az idei év első két hónapjában végre az egész piac is megmozdult egy kicsit”.

Fehér Tamás arra számít, hogy a cégcsoport életében a jövőben nagyobb hangsúlyt kap a regionális tevékenység. Ez itt, Magyarországon konkrétan azzal járhat, hogy több vidéki irodát nyitnak a következő három évben azokban a régiókban, ahol jelentős ipari beruházásokra nyílhat esély, így például Kecskeméten vagy Miskolcon. Amikor külföldi befektetőkkel találkoznak, még Szeged, Pécs, Debrecen neve szokott felmerülni, így ezek is számításba jöhetnek a vidéki irodanyitásnál. Ehhez a modellt a budapesti központ mellett másfél éve sikeresen működő tatabányai irodájuk biztosítja, amely Győrtől Székesfehérvárig teljesen lefedi a piacot.

A Grafton 1996 óta van jelen Magyarországon: munkaerő-közvetítési és -kölcsönzési, vezetőkiválasztási, szervezeti tanácsadási és bérszámfejtési szolgáltatásokat nyújt ügyfelei számára. Az ír magánszemélyek tulajdonában lévő cég a kelet-közép-európai régióban még Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Romániában, Lettországban és Litvániában működik, ám ez a kör is hamarosan bővül, Törökországgal és Oroszországgal.

A cégvezető azt is elmondta, a közelmúltban hat-hét potenciális befektetővel találkoztak, és az a tapasztalatuk, hogy a térség országai mára a külföldi tőke vonzásában sokkal erősebb versenytársak lettek, mint 2007-ben voltak. Jelenleg Lengyelország a legnépszerűbb, de Szlovákia telítődött. „A befektetőket a munkáltatói költségek csökkentésével, illetve különböző kedvezményekkel lehetne hatékonyabban Magyarországra csábítani” – hangsúlyozta Fehér Tamás. Magyarországon jelenleg 28,5, miközben Lengyelországban 20 százalék a munkáltatókat terhelő költség, ráadásul ott a vidéki nagyvárosok – Wroclaw, Poznan – vonzereje rendkívül megnőtt. Azok, akik érdeklődnek a magyarországi befektetési lehetőségek iránt, elsősorban szolgáltató és informatikai központokat, illetve az autóiparhoz kapcsolódó gyártást hoznának ide.

A válság hatásairól szólva ugyanakkor elismerte: nagy sokk volt számukra, hogy 2008 őszétől minden a feje tetejére állt, a megrendeléseik felét elvesztették, létszámban is nagyot csökkent a cég, és a költségstruktúrát át kellett alakítani. „Előtte, 2006–2007-ben még igazi Kánaán volt a fejvadászok számára ez a piac, most talán újra felfelé tartunk” – jegyezte meg a Grafton itteni vezetője. A munkaerő-kölcsönzésben egyértelmű, mintegy 30 százalékos a növekedés, s megugrott az igény az átláthatóság és a jogszerűség iránt.

A menedzserek számára intő jel, hogy az életre szóló munkahely, az előrelépés ma már nem magától értetődő, az elmúlt években felértékelődött a többéves tapasztalat, a sokoldalú képzettség és néhány speciális terület. Lényegesen kevesebb az állásajánlat, miközben sok – a Grafton Magyarországnál éves szinten 150 ezer – a jelentkező, akik közül hét-nyolcezret hívnak be személyes elbeszélgetésre, interjúra és végül 400-500 embert tudnak elhelyezni.

(A manager magazin áprilisi száma több fejvadász cég vezetőjének közreműködésével átfogó körképet közöl a karrierpiaci helyzetről és kilátásokról.)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.