A világ konténerkapacitásának 5 százaléka, vagyis 800 ezer húszlábas konténernek megfelelő mennyiség (TEU) jelenleg kihasználatlan. Rövidesen akár egymillió TEU fölé is emelkedhet a kapacitásfölösleg, noha a hitelválság miatt 2009 óta nem nőtt a konténerek száma a világpiacon – jelentette ki a Reutersnek Søren Skou, a Maersk Line januárban kinevezett vezérigazgatója.
A hajózási elemző cég, az Alphaliner nemrégiben kiadott összefoglalója pedig azt jósolja, hogy az Európa és a Távol-Kelet közti konténerforgalom növekedése 1,5 százalékra mérséklődik ebben az évben, noha korábban még 2,8 százalékos növekedéssel számoltak.
Maersk Line előrejelzése szerint a nyugati országok gyengélkedő gazdasága, Ázsia termelésének mérséklődése miatt a következő években akár 5-8 százalékkal is csökkenhet a tengeri szállítási igény.
Az Ázsia és Európa közt közlekedő konténerszállító hajók száma és befogadóképessége annyira megnőtt az elmúlt években, hogy a túlkínálat miatt öngyilkos árverseny indult a hajózási társaságok között. A fuvardíjak tarthatatlanul alacsony szintre szálltak és nem egy cég veszteséges lett tavaly. A Maersk csoport hajózási üzletága, a Maersk Line például hiába növelte az elmúlt évben árbevételét 24,022 milliárd dollárról 25,108 milliárdra, ha az évet 602 millió dolláros veszteséggel zárta, míg tavaly előtt 2,598 milliárdra rúgott az adózott eredmény.
"Kevesebbet kell beruházásokra fordítanunk. Véget kell vetni az eddigi szokásnak, hogy minden cég a másik fölé akart nőni és egyre nagyobb hajókat állított szolgálatba" – jelentette ki Søren Skou.
"Ma nincs kihasználatlan hajónk, de nem zárjuk ki, hogy nyárra mi is arra a sorra jutunk, mint más társaságok, ha a szállítási igény növekedése elmarad a várakozásoktól" – mondta Skou, hozzátéve, hogy tavaly a fuvardíjak 8 százalékkal csökkentek a 2010-es szinthez képest, miközben a szállítási költségek 35 százalékkal emelkedtek.
A cég budapesti irodája, a Maersk Hungary Kft. ugyanakkor a múlt hónapban emelte árait. Amint azt Hernád Ágnes, a kft. ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, az elmúlt év végén egy 40 lábas konténer szállítási díja Shanghai és németországi Bremerhaven között minden pótlékkal együtt körülbelül 2900 dollár volt, de ezen a díjszinten a szállítás súlyosan veszteséges a társaság számára. Ezért – főleg a Távol-Kelet-Európa vonalon – TEU egységenként többszáz dolláros áremeléshez kellett folyamodni, hogy a szolgáltatást továbbra is a megszokott színvonalon tudják biztosítani.
Magyarország két fő áruforgalmi kikötője Koper és Bremerhaven. Ez utóbbi fogadja az EU és Távol-Kelet közt közlekedő legnagyobb – akár 14 ezer TEU kapacitású – konténerszállító hajókat, míg a sekélyebb koperi kikötőbe legfeljebb 7900 TEU kapacitású hajók futhatnak be. Ilyen volt a húsvét hétfőn kikötött 85 ezer tonnás Maersk Karlskrona is, amelyet ezúttal azért küldött ide a Maersk Line, hogy elhozza a fent említett járatritkítás miatt az Ázsiában felgyülemlett, Magyarországnak és az Észak-Adriának szánt árut.
Magyarországra Koperen át jön az import 70 százaléka, és ezen belül távol-keleti áruk részaránya mintegy 90 százalék – tájékoztatta launkat Hernád Ágnes. A konténerek többnyire elektronikai alkatrészekkel vannak tele, majd az ázsiai tömegáruk (a hipermarketekben és barkács áruházakban kapható ruha, cipő, szerszám, alkatrész) következnek. Az import nagyjából két és félszerese az exportnak, amelynek nagy részét az ázsiai gyártók magyar leányvállalatainál készült elektronikai berendezések teszik ki, majd a fagyasztott hús, a gumiabroncs és a vegyipari termékek következnek.
A Maersk Hungary által külföldre szállított konténerek 30 százalékát küldik Ázsiába, negyedének célországa az Európai Unióban van, ötöde kerül az Egyesült Államokba, 15 százalék pedig a Közel-Keletre. A többit Afrikába és a világ egyéb tájaira szállítják.
Demeter Kálmán-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.