Jól halad a Váci Greens projekt első, A épületének fejlesztése, amely már májusban szerkezetkész állapotban lesz, átadása pedig az év végére várható – jelentette be Borbély Zoltán, a beruházó Atenor Group hazai projektigazgatója a terület bejárása alkalmával. A Váci Greens Budapest egyik legnagyobb jelenlegi irodaberuházása, a 85 ezer négyzetméternyi kiadható területű öt épület öt év alatt mintegy 50 milliárd forintjába kerül a cégnek. A belga társaság hazai vezetőjének tájékoztatása szerint a teljes fejlesztési terület megvásárlására, illetve a 15 ezer négyzetméteres A épületre eddig 40 millió eurót költöttek.
A fejlesztés a piacon eddig ismeretlen zöldmegoldásokkal valósul meg a Váci úton, ezt a fejlesztők szerint a már a tervezés fázisában az elhelyezkedés, az energiahatékonyság és az alacsony üzemeltetési költségek miatt elnyert BREEAM Excellent minősítés is igazolja. A Váci Greens révén kereskedelmi területekkel és többféle közösségi térrel is gyarapszik a kerület kínálata, a helyi szabályozási tervet követve.
Borbély Zoltán elmondta, a jelentős költségmegtakarítási lehetőségek és az újfajta megoldások ellenére a bérleti díjak a budapesti piac átlagán helyezkednek majd el. „Ma már ezeket az előnyöket az árakban nem lehet érvényesíteni a bérlők felé, ugyanis mostanra inkább a nemzetközi bérlők esztétikai, kényelmi és környezetvédelmi elvárásainak kielégítéséről beszélünk” – tette hozzá.
A Váci Greens többi fejlesztése az A épület sikerén és az idővel egyre több bérlőn múlik. Az Atenornak egyelőre nincs aláírt szerződése, de több lehetséges nagy nemzetközi bérlővel tárgyal. Az épület egy része várhatóan built-to-suit koncepcióban, azaz egy majdani bérlő igényeihez igazítva lesz kialakítva.
Az Atenor a projektet saját tőkéből valósítja meg, ami meglehetősen szokatlan az ingatlanszakmában. Ahogy a Világgazdaság korábban beszámolt róla, a társaság az úgynevezett anticiklikus stratégiát követi, azaz befektetési politikáját a mindenkori gazdasági ciklus ellenében valósítja meg. Akkor vonja ki a tőkéjét, amikor mindenki más befektet, és akkor fektet be, amikor a többiek kiszállnak.
Ez eddig bevált: a luxemburgi és brüsszeli irodáin az ingatlanpiac csúcspontján, 2008-ban adott túl – az ingatlanhozamok a Benelux államokban akkoriban 4,5 százalék alatt jártak. Részben az ezekből befolyt pénzt fektette építési telkekbe még abban az évben Magyarországon és Romániában, s ebből fogott 2010 végén a Váci Greens irodakomplexum fejlesztésébe is.
Az Atenor azzal is számolt, hogy az irodafejlesztések 2009-től folyamatosan csökkentek, és hogy mostanra gyakorlatilag befagyott a spekulatív beruházások piaca. A társaság éppen erre a kínálati vákuumra időzíti a Váci Greens átadását. Kisméretű, maradék irodaterületek nagyon sokfelé lesznek bérelhetők városszerte, egybefüggő, nagy bérirodákból azonban akár hiány is kialakulhat akkorra – az Atenor pedig éppen ilyennel fog jelentkezni.
Szálló helyett irodaház
Napokon belül befejeződik az egykori Volga szálló bontása, így a Futureal egy 23,5 ezer négyzetméteres irodaház fejlesztését kezdheti el a Váci út és a Dózsa Görgy út sarkán. Az új irodaház, amely a KPMG tanácsadó társaság székhelye lesz, a tervek szerint 2014-re készülhet el. Az ingatlanfejlesztő arra számít, hogy az irodaház elnyeri majd a BREEAM épületminősítő rendszer zöld minősítését. A szálloda tavaly október végén zárt be, miután a Futureal a francia Accor-csoporttól megvásárolta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.