A Heathrow repülőteret üzemeltető cég, a BAA megerősítette, hogy "egy olimpiai illetékes" panasszal élt a többórás kényszerű várakozás miatt, de sem a vállalat, sem a brit belügyminisztérium nem fedte fel a sportdiplomata kilétét. A The Sunday Times forrásai szerint ugyanakkor csak az elmúlt két hétben több alkalommal is előfordult, hogy Heathrow-n az utasoknak két-három órát kellett várniuk, mire az útlevélkezelő pultokhoz értek. A lap szerint mindez csak erősíti azokat a félelmeket, hogy Heathrow - amelyre az olimpiai turistaforgalom zöme zúdul majd - egyszerűen megbénul a várhatóan ugrásszerűen megnövekvő terhelés alatt.
A London nyugati határában elterülő Heathrow repülőtér a világ legnagyobb nemzetközi forgalmú légikikötője, tavalyi egész éves utasforgalma megközelítette a 70 milliót, ami csaknem tízmillióval haladja meg Nagy-Britannia teljes lakosságát. Nagy-Britannia nem csatlakozott az EU belső határellenőrzését lebontó schengeni egyezményhez - ehhez külön kimaradási jogot harcolt ki magának Brüsszelben -, és a brit határrendészeti szolgálat változatlanul ellenőrzi a más EU-tagállamokból érkezők okmányait, az unión kívülről érkezőket pedig alapos kikérdezésnek vetik alá.
A The Times januárban ismertetett, azóta sem cáfolt értesülése szerint a brit kormány Délkelet-Anglia összes repülőterén külön forgalomszabályozást vezet be az olimpia idejére. Ez vonatkozik a Londont kiszolgáló öt nagy nemzetközi légikikötőre, de különösen Heathrow-ra, amelynek forgalmát a brit lap által megismert intézkedési tervek alapján ötödével csökkentik. Ez azt jelenti, hogy a játékok idején Heathrow óránként legfeljebb 36 járatot indíthat és fogadhat, jóllehet a tavaly nyári csúcsidőszakban az óránkénti maximális forgalom 43-44 érkező és induló járat volt.
Ezzel párhuzamosan a TourExpi internetes szakportál arról ír, hogy a foglalások ötven százalékos visszaesését jósolják Londonban az olimpiát is magában foglaló harmadik negyedévre. Az idén 8 százalékkal emelt légi utasokra kivetett adó (APD) jelentős hatása van a számok kedvezőtlen alakulására mind az olimpia előtt, mind pedig alatta – írja a Turizmus Online. 25 százalékkal eshet az ausztrál, 26-tal az új-zélandi beutazások száma a sportesemény alatt. Meglehet a repülőgépmozgások száma július-augusztus alatt 31 százalékkal növekszik, de más európai városokban is ez történik ilyenkor. Ez bizonyíték arra, hogy valójában kevesebb ember érkezik az Egyesült Királyságba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.