Ahogy azt Siba Ignác, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség GOP Irányító Hatóságának vezetője elmondta, hogy érdemes pályázni, hiszen 70 százalékos az általános nyerési arány a pályázatokon, de aki nem pályázik, nem is tud nyerni! Az NFÜ GOP IH vezetője beszámolt arról is, hogy a 2012 március 31-ig a támogatásban részesült pályázók közül összesen 19 412 nyertessel került sor a támogatási szerződés aláírására, közel 500 milliárd forint értékben, az első negyedévi adatokat kivetítve pedig már most látható, hogy a 2012-es eredmények meg fogják haladni az igen sikeresnek mondható 2011-es évet.
Az új pályázatok – mint például a beszállítói pályázat, a GOP ernyőprojektek, a KKV-k a piacon, stb. – forrásai fókuszáltan célozzák a vállalkozói szegmenseket, illetve még kedvezőbb, újragondolt feltételeken keresztül ösztönzik az innovációs hajlandóságot. Az új forráslehetőségek közül nemcsak az NFÜ előadója, de az UniCredit Bank ügyvezető igazgatója, Krekó Amália is felhívta a figyelmet a garantált hitellel kombinált támogatáskonstrukcióra (KHG), amely bár eddig kevesek által ismert, ám annál kedvezőbb megoldást jelent a cégek számára.
A jelen gazdasági helyzetben az innováció és a versenyképesség a kulcs a vállalkozások sikeréhez – mondták el a konferencia előadói egybehangzóan. A trendek azt mutatják, hogy a finanszírozási rendszer jelenleg átalakulóban van, s ezért a cégeknek is alkalmazkodniuk kell a környezethez. Ahogy Gyurácz Németh Iván, az M27 partnere elmondta: minden vállalkozás célja a növekedés, amelyhez külső finanszírozásra is szükség van. Nem érdemes csak támogatásban, vagy csak hitelben gondolkodni, hanem a fejlesztéshez szükséges, komplex finanszírozásban. A külső források palettája igen széles, a vállalkozás életfázisának, a projekt jellegének megfelelően kell ezeket felmérni – és a szóba jöhető lehetőségek közül összeállítani az ideális finanszírozási mixet.
A szakember hozzátette azt is, hogy 2014-től az Európai Unióban a támogatási rendszer várhatóan a visszatérítendő források irányába fog elmozdulni. Erre már most is van működő példa: a cégek növekedési elképzeléseinek megvalósításához egy alternatíva lehet a tőkebevonás, amelyről a rendezvényen a Széchenyi Tőkebefektetési Alap üzletfejlesztési igazgatója, Török József beszélt. Ahogy a szakember elmondta, az SZTA azon forráshiányos hazai kkv-k tőketársa, amelyek értékelhető múltbéli teljesítménnyel, eladható és piacon lévő termékkel, kialakult vevői és szállítói kapcsolatokkal rendelkeznek egy fejlődőképes piacon. A tőkebefektetés, mint finanszírozási forma eltér a hiteltermékektől és a népszerű vissza nem térítendő támogatásoktól, mert itt a tőkéstárs tulajdonrészt kér és nem biztosítékot az együttműködés fejében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.