BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb szűrők jelentek meg a szocpolrendeletben

Szociálpolitikai kedvezményt és kamattámogatott lakáshitelt csak olyan házas-, illetve élettársak igényelhetnek, akik közül legalább egyikük rendelkezik 180 napot elérő társadalombiztosítással, és nincs nyilvántartott köztartozása az állami adó- és vámhatóságnál – az erről szóló kormányrendelet a legújabb Magyar Közlönyben jelent meg, és péntektől hatályos.

A kötelezően előírt 180 napos társadalombiztosítási jogviszony folyamatossága legfeljebb 15 nappal szakítható meg. Az új jogszabály a tavaly született szocpol- – lakásépítési támogatási –, illetve az otthonteremtési kamattámogatási rendeletet módosítja. A szocpol nagysága a gyerekek számától, és az építeni – vásárolni – kívánt lakás nagyságától függ, és január 1-jétől igényelhető. Az állami kamattámogatás rendszerét ugyanakkor jóvá kell hagynia az Európai Unió illetékes szervének is ahhoz, hogy minden típusú ilyen hitelt igényelni lehessen.

Aki kamattámogatásos hitelt vesz fel, annak abban a lakásban kell laknia, amelyre a hitelt kapta, tehát befektetési célú vásárlásra – ellentétben az első támogatott hiteleknél megszokott gyakorlattal – nem jár a kedvezményes hitel. Nem kaphat ilyen hitelt, akinek lakástulajdona, lakáshasználati joga, szolgálati, illetve lízingelt lakása van. A tiltás nem vonatkozik arra az esetre, amikor a család együttesen legfeljebb 50 százaléknyi lakástulajdonnal rendelkezik olyan lakásban, amelyhez örökléssel vagy tulajdonközösség megszüntetésével jutott.

Ezek a szabályok a korábbi ilyen rendeletben is szerepeltek. Amennyiben határidőre nem lesz kész a kamattámogatott hitellel épülő lakás, a bank a hitelt visszavonja, és a már igénybe vett kamattámogatást vissza kell fizetni. Ha ez utóbbi elmarad, akkor a Magyar Államkincstárhoz kerül az ügy.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.