A jövő héttől csak akkor mennek el a betegszállítók a betegkért, ha a mentőszolgálattól pontosan kitöltött adatlapot kapnak – mondta a Világgazdaságnak Bíró Ferenc, a Mentők és Betegszállítók Országos Egyesületének elnöke. A megrendeléseket ugyanis először kézírással jegyzik fel az OMSZ-nál, ez után viszik csak gépre, ami miatt sokszor pontatlanul rögzítik a neveket, címeket. A számítógépes program sem tökéletes, mert ha például két településnek azonos az irányítószáma, akkor automatikusan az ABC-ben előbb állót jelöli meg a beteg lakcímeként.
Az OMSZ-nál jelenleg 20 központban 130-an fogadják a nap 24 órájában az ország minden pontjáról a szállítási igényeket. Nekik kellene a 83, betegszállítással foglalkozó cég, a több tucat egészségügyi intézmény és több száz orvos között koordinálni a betegek mozgatását. Sokszor nem lehet felhívni a betegszállítási megrendelések leadására kijelölt 1820-as számot. Van ugyan weboldal is, amelyen regisztrálhatják magukat az orvosok, és megrendelhetik a betegszállítást, de azt eddig még félszázan sem vették eddig igénybe.
Mindezek miatt előfordul, hogy egyes betegek nem tudnak aznap hazamenni a kórházból, amikor véget ér a kezelésük, mások késve jutnak el a vizsgálatokra, amelyekre hónapokkal korábban kellett időpontot foglalniuk. A betegszállító cégek is rosszul járnak, hiszen ők a szállítások után kapják a tb-finanszírozást, ám most rosszabb kihasználtsággal tudnak dolgozni. A betegszállítók egyesülete korábban egy tesztidőszak bevezetését javasolta az átállásra. Szerintük ennek során kiszűrhették volna azokat a hibákat, amelyek most élesben akadályozzák a munkát.
Ló vontatta még 125 éve
Százhuszonöt éve, 1887. május 10-én indult első mentőfeladatának teljesítésére az akkor még épülő Bazilika előtti bazársortól a Budapesti Önkéntes Mentő Egyesület (BÖME) lófogatú mentőkocsija. Egy fővárosi tisztiorvos, Kresz Géza kezdte szorgalmazni, hogy a betegek ellátása, mielőbbi kórházba szállítása érdekében hozzák létre a szervezett mentőszolgálatot. A mentők első páciense egy dühöngő elmebeteg, a második egy epilepsziás volt. A mentőegyletek összevonásával jött létre azután 1926-ban az Országos Mentőszolgálat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.