Az MVM csoport 2011-es eredmény- és idei tervszámai a 2010-ben indított intézkedések hatását és a meghatározott stratégia jó irányát mutatják Baji Csaba elnök-vezérigazgató szerint.
Az állami vállalat együttes közel 100 milliárd forinttal 646,5 milliárdra növelte árbevételét, amit az idén várhatóan 715,1 milliárdos forgalom követ. A csoport EBITDA-ja 71,5 milliárd forintról 106,0 milliárdra nőtt, a 2012-es tervszám már 117 milliárd.
A mutatók részben a fő veszteségforrások felszámolásának köszönhetően javultak. Ilyen volt a havi egymilliárd forint mínuszt termelő Vértesi Erőművel szembeni, 40 milliárd forintos követelés rendezése. A Vértesi ma közel nullszaldós. Az MVM újrakötötte a számára hátrányos kereskedelmi szerződéseket is, amelyek a partnerei számára jogokat, az MVM-nek pedig kötelezettségeket írtak elő. Ezen intézkedések sorába tartozik a Kárpát Energo felszámolása, és a Mátrai Erőmű évi 10 milliárd forintos veszteséggel fenyegető bővítésének leállítása is.
A múlt évi intézkedések másik csoportja a növekedési stratégia megvalósítását célozta, ennek részeként az MVM új tevékenységeket indított, illetve alapozott meg. Áramkereskedelmi központokat hozott létre például több, környező országban. „Ezek közül elsőként várhatóan a szerbiai lép a piacra” – válaszolt lapunknak Kóbor György gazdasági vezérigazgató-helyettes, emlékeztetve, hogy a villamosenergia-piaci erősítés júniustól lendülhet be, az MVM Trade-et magába olvasztó MVM Partneren keresztül. Külföldre tart a csoport villamos energia létesítmény beruházó társasága, az Ovit Zrt. is.
Az idén a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos előzetes munkákat az e célra létrehozott részvénytársaságnak kell felpörgetnie. Közben Pakson folytatódnak a stresszteszt kapcsán szükségessé vált, illetve az egyébként is soha véget nem érő biztonságnövelő beruházások. Ebben az évben jelenik meg a távközlési piacon az MVM, és máris két fronton nyit: az állam által rátestált feladatként a negyedik állami mobilszolgáltató (MPVI) kisebbségi tulajdonosaként beszáll a mobil szolgáltatási piacba, és beindítja 100 százalékos leányvállalatát, az MVM Netet. Utóbbi a csoport a saját optikai kábelhálózatában rejlő lehetőségekből kíván piaci előnyöket kovácsolni – ez cég üzemelteti az elektronikus kormányzati gerinchálózatot is – de elsődleges feladata a rendszerirányító leányvállalat, a Mavir kiszolgálása lesz.
2011-es, 45,9 milliárd forintos csoportszintű adózott eredményéből 10,02 milliárdot fizet ki osztalékként az MVM, a fennmaradó összeg eredménytartalékba kerül, többek között a felsorolt beruházások és fejlesztések finanszírozására. „Az idei csoportszintű működést az előző évinél mintegy 4 milliárd forinttal kisebb költséggel kell megoldani” – válaszolt lapunknak Felkai György kommunikációs igazgató.
'');">Nagyszabású gázpiaci tervek
Új fejlődési irány a csoport portfóliójában tavaly megjelent gázkereskedelem is. Már ennek a területnek az aktivitásának köszönhető a 2011-es árbevétel-növekedés egy része, és ettől várható a 2012-es bővülés jelentős hányada is. A társaság a napokban írt ki gázértékesítési tendert távhőszolgáltatóknak, közintézményeknek, és az ezeket ellátó gázkereskedőknek, részben a biztonsági gázkészletekből jogszabály által rá bízott mennyiség terhére. Az idén 300-330 millió köbméter gázt adna el az MVM, és egyelőre továbbra is a nagykereskedelmi piacra összpontosítana. Közelgő gázpiaci feladat a Déli Áramlat Zrt.-ben lévő MFB-részesedés kivásárlása, az uniós támogatású magyar-szlovák gázvezeték megépítése, de folyik az AGRI gázvezeték-beruházás előkészítése is.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.