Ez utóbbi keretében a hat közép-kelet európai irodával rendelkező, 1986-ban Bécsben alapított osztrák e|n|w|c csatlakozott az angol-német Taylor Wessing csoporthoz. A bejelentés kapcsán Georg Walderdorff, az e|n|w|c szenior partnere adott rövid interjút a Világgazdaság Online-nak.
Mennyire változott meg a magyarországi jogi piac, hogyan alakulnak az alkalmazott óradíjak?
Ha egyedül a honoráriumokat vizsgáljuk, akkor ketté kell választani a nemzetközi vállalatoknak, illetve a kisebb magyar cégeknek dolgozó ügyvédi irodák díjszabását. Az előbbiek esetében az irodáknál természetesen picivel „vastagabban fog a ceruza”, hiszen itt is globális vagy európai szintű keretszerződések szerint dolgoznak. Ezen ügyfelek többségével az Európában szokásos, a magyarnál lényegesen magasabb jogi költségek alapján számolnak el.
Emellett természetesen a helyzet jelentősen megváltozott az elmúlt években. Egyrészről egyre nehezebb új, nagy partnert találni, sok területen lefedett a piac. Egyre élesebb a jogi irodák versenye, a megbízók folyamatosan ártendereztetik őket. Másrészről az is megfigyelhető, hogy a válság hatására sok területen egyre több munkánk akad.
Kicsit ellentmondásosnak tűnik ez a helyzet…
A peres eljárások, felszámolások, csődök kapcsán rengeteg jogi tennivaló akad, de például sok munkajogi ügyet viszünk. Ráadásul a megbízók egyre alacsonyabb összegű, de még behajtható kintlévőségek esetében is hajlandóak vállalni a peres eljárás költségeit. Ez pedig az ügyszámok növekedésével jár.
A magyar bankadó kapcsán milyen segítséget kértek ügyfeleik?
Nem kérték tőlünk azt, hogy nemzetközi fórumok elé vigyük az ügyet. Kizárólag folyamatos, pontos jogi információra, magyarázatra van szükségük a magyar törvényalkotási folyamat őket érintő részeiről.
Miért döntöttek úgy, hogy csatlakoznak egy globális irodához?
A fúzió közös gazdasági érdekeken alapul. Mostantól Taylor Wessing név alatt folytatjuk munkánkat, de egyben megőriztük függetlenségünket is. Minden partner önálló jogi személyiség. Ugyanakkor közös nemzetközi menedzsment irányítása alatt dolgozunk tovább. A Taylor Wessing 2002-ben egy német és egy angol jogi iroda egyesülésével jött létre. A csoport azóta dinamikus fejlődést ért el, irodákat nyitott Franciaországban, Belgiumban, Dubaiban, Kínában, Szingapúrban. Az e|n|w|c csatlakozásával a Taylor Wessing a Közép-Kelet európai régióban is erősítette pozícióit.
Mit jelent ez a globális jelenlét, és foglalkoztatott ügyvédek számának tekintetében?
A szövetségnek köszönhetően a TaylorWessing e|n|w|c ügyvédi iroda immár a világ 13 országában 22 irodával lesz jelen, összesen közel 1400 főt foglalkoztatva, amelyből több mint 900 munkatársunk jogász. A jó hír az, hogy a jelen nehéz gazdasági körülményei ellenére továbbra is látunk potenciált nem csupán a régiós, de a magyar piacban is. Prága, Brno, Budapest, Pozsony, Varsó, Kijev után hamarosan Milánóban és Szófiában is nyitunk irodát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.