BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ide telepíti központját a makói gázkereső cég anyja

Magyarországra telepíti észak-ausztráliai és dél-afrikai tevékenysége műszaki irányítását a nem hagyományos olaj és gáz kutatására összpontosító kanadai Falcon Oil and Gas társaság.

A munkát a cég budapesti irodájából fogják felügyelni, ahol a Falcon itteni leányvállalata, a TXM Olaj- és Gázkutató Kft., működik. Maga a Falcon központja, tehát pénzügyi irányítása és igazgatása Dublinba költözik a néhány hónapon belül bezárandó denveri irodából. A változásokról a cég májusban kinevezett vezérigazgatója, Philip O’ Quigley döntött Dublin kedvező földrajzi elhelyezkedése és amiatt, hogy az ír főváros más, tekintélyes olajtársaságoknak is bázisául szolgál.

A TXM neve a Makó-árokban lévő gázkincs kinyerési kísérletén keresztül vált ismertté. A társaság 2007-ben szerzett 35 évre szóló termelési engedélyt a dél-alföldi város térségében lévő, közel ezer négyzetkilométeres területen. Fúrásai egyelőre nem hozták meg a várt eredményt, sőt később felhagyott a munkával az a trió is, amelynek a TXM mellett a Mol és az Exxonmobil volt a tagja. (Az amerikai cég azóta kivonult Magyarországról, a Mol pedig önállóan folytatja a nem hagyományos gáz utáni kutatást, kis lépésekben.

A TXM által folytatott tevékenység nem állt le, de igazi lendületet várhatóan akkor kap majd, ha tőkeerős partnerre talál. 2011–12-re három mezőfejlesztő kút fúrását irányozta elő 2700–3300 méteres mélységben, illetve négyezer köbméter olaj és 30 millió köbméter gáz felhozatalát. A  társaság belefogott a geotermikus kutatásba is.
A TXM koncessziós területén felhozható gáz mennyisége 90 százalékos valószínűséggel 282 milliárd köbméter a felméréssel megbízott RPS Scotia társaság becslése szerint, 10 százalékos valószínűséggel pedig ennek közel a háromszorosa.

A nem hagyományos szerkezetben lévő gáz kinyerése igen költséges: a nagy mélységben és nagy nyomás alatt rejlő szénhidrogén felhozatalához speciális eszközökre van szükség. Hétköznapi megfogalmazásban olyan gázról van szó, amelyet 100 millió évnyi „érés” választ el a hagyományos gáztól. Vagyis még ennyi időre van ahhoz szüksége, hogy az őt rejtő apró szemcsékből olyan nagyobb üregekbe vándoroljon el, amelyekből már könnyebben ki lehet nyerni.

A tevékenység lehet gazdaságos egyes országokban – mindenekelőtt az USA-ban –, mivel a hosszú távú szerződésekben rögzített gáz ára a válság éveiben viszonylag magas maradt, s mert az amerikai nem hagyományos gáz az európainál könnyebben hozzáférhető. Mindazonáltal a világ számos részén folyik ezzel kapcsolatos kutatás, így az EU számos országában is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.