BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lendületesen halad az ukrán–orosz szakítás

Nagyra törő célt fogalmazott meg az ukrán vezetés nemzeti energiastratégiájának legutóbbi módosításában. Keleti szomszédunk 2030-ig szeretné a jelenlegi, évi 40 milliárd köbméterről 5 milliárdra csökkenteni éves gázimportját.

Igaz, hogy a gázfogyasztása ennél csak jóval kisebb mértékben csökkenne – évi 57 milliárd köbméterről évi 49 milliárd köbméterre –, de az addig eltelő idő alatt saját gáztermelését több mint duplájára növelné. A terv évi 44 milliárd köbméter. Igaz, e téren látványos eredmény csak 2020 után lehetséges a várakozások szerint, így az évtized végéig muszáj lesz Ukrajnának továbbra is az importra támaszkodnia. Kijev reményei szerint viszont a fő partnere már nem Oroszország lesz, a Gazprom ugyanis várhatóan ez év végére akár 440 dollárra is emelheti a gáz ezer köbméterenkénti árát Ukrajna számára.

Kijev már számos lehetséges gázexportőrrel tárgyalt. Felmerült például, hogy Lengyelországon keresztül katari cseppfolyósított gázt (LNG) vásárolna. A lengyel LNG-fogadó­ terminál a tervek szerint két év múlva készül el, kapacitása pedig felülmúlja a belföldi igényeket. Varsó ezért beleegyezett, hogy évi 3 milliárd köbméter gázt fog továbbadni Ukrajnának. Ehhez azonban szükség lesz a két ország közti vezetékek felújítására is (EBRD-hitelből), de Ukrajna még így is 10–15 százalékkal olcsóbban juthat majd földgázhoz, mint jelenleg a Gazpromon keresztül.

Az ukrán energiaminiszter nemrég évi 5 milliárd köbméteres importról írt alá szándéknyilatkozatot a németországi RWE társasággal, de Jurij Bojko szerint akár az Egyesült Államokkal vagy Türkmenisztánnal is előnyösebb szerződés jöhet létre, mint Moszkvával. Igaz, ez utóbbihoz Oroszország hozzájárulására is szükség lenne a területén futó vezetékek használatához.

Az Odesszában építendő LNG-terminál 2016-tól évi 10 milliárd köbméter gázt juttat majd a kosárba, addig viszont még meg kell egyezni a beszállítókkal. Azerbajdzsánnal megszakadtak a tárgyalások, Törökország pedig vonakodik a felségvizeire engedni a katari tankereket. Bár Ukrajna hangsúlyozottan saját lábára szeretne állni gázügyben, az importra még jó ideig rá lesz szorulva, hiszen sem a nem hagyományos, sem a mély vízi készleteihez nem juthat hozzá egykönnyen tőke és technológia hiányában.

Árvita

Ukrajnának elege van az orosz Gazprommal folyó árvitából, így Európában, de a Közel-Keleten és a tengerentúlról is új beszállító partnereket keres. Arra készül, hogy hosszabb távon önerőből legyen képes fedezni földgázszükségletét.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.