Igaz, hogy a gázfogyasztása ennél csak jóval kisebb mértékben csökkenne – évi 57 milliárd köbméterről évi 49 milliárd köbméterre –, de az addig eltelő idő alatt saját gáztermelését több mint duplájára növelné. A terv évi 44 milliárd köbméter. Igaz, e téren látványos eredmény csak 2020 után lehetséges a várakozások szerint, így az évtized végéig muszáj lesz Ukrajnának továbbra is az importra támaszkodnia. Kijev reményei szerint viszont a fő partnere már nem Oroszország lesz, a Gazprom ugyanis várhatóan ez év végére akár 440 dollárra is emelheti a gáz ezer köbméterenkénti árát Ukrajna számára.
Kijev már számos lehetséges gázexportőrrel tárgyalt. Felmerült például, hogy Lengyelországon keresztül katari cseppfolyósított gázt (LNG) vásárolna. A lengyel LNG-fogadó terminál a tervek szerint két év múlva készül el, kapacitása pedig felülmúlja a belföldi igényeket. Varsó ezért beleegyezett, hogy évi 3 milliárd köbméter gázt fog továbbadni Ukrajnának. Ehhez azonban szükség lesz a két ország közti vezetékek felújítására is (EBRD-hitelből), de Ukrajna még így is 10–15 százalékkal olcsóbban juthat majd földgázhoz, mint jelenleg a Gazpromon keresztül.
Az ukrán energiaminiszter nemrég évi 5 milliárd köbméteres importról írt alá szándéknyilatkozatot a németországi RWE társasággal, de Jurij Bojko szerint akár az Egyesült Államokkal vagy Türkmenisztánnal is előnyösebb szerződés jöhet létre, mint Moszkvával. Igaz, ez utóbbihoz Oroszország hozzájárulására is szükség lenne a területén futó vezetékek használatához.
Az Odesszában építendő LNG-terminál 2016-tól évi 10 milliárd köbméter gázt juttat majd a kosárba, addig viszont még meg kell egyezni a beszállítókkal. Azerbajdzsánnal megszakadtak a tárgyalások, Törökország pedig vonakodik a felségvizeire engedni a katari tankereket. Bár Ukrajna hangsúlyozottan saját lábára szeretne állni gázügyben, az importra még jó ideig rá lesz szorulva, hiszen sem a nem hagyományos, sem a mély vízi készleteihez nem juthat hozzá egykönnyen tőke és technológia hiányában.
Árvita
Ukrajnának elege van az orosz Gazprommal folyó árvitából, így Európában, de a Közel-Keleten és a tengerentúlról is új beszállító partnereket keres. Arra készül, hogy hosszabb távon önerőből legyen képes fedezni földgázszükségletét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.