A Világgazdaság információi szerint az E.On Földgáz Trade Zrt. illetékese is ma érkezik haza Moszkvából az erről szóló, illetve ehhez kapcsolódóan a hosszú távú gázimportszerződésünk 2015 utáni meghosszabbítását érintő tárgyalásról. (Utóbbiról rendszeresen egyeztet az orosz eladóval a gázkereskedelemben erős pozíciók megszerzésére törekvő MVM Zrt. vezetése is.)
A legnagyobb, 10 százalék körüli engedményt az olaszországi ENI, Edison és Singergie Italiane, a franciaországi GdF Suez, a németországi Wingas, a szlovákiai SPP és az ausztriai Econgas érte el, erről a Gazprom vezérigazgató-helyettese, Alekszander Medvegyev számolt be a RIA Novosztyi szerint. Már csak három céggel folyik az alkudozás: a németországi E.On Ruhrgas-zal és az RWE Transgas-zal, valamint a lengyelországi PGNiG-vel.
A vevők arra alapozva igyekszenek engedményt kicsikarni a Gazpromtól, hogy a megállapodásuk szerint használt olajárindexált árképlet jóval magasabb árat határoz meg annál, mint amekkora kialakult a kis kereslettel és túlkínálattal jellemezhető piacon. Az olajárak követéséhez a Gazprom hosszú távon is ragaszkodik, de kész engedni, főleg ha vevője egyúttal hosszú távú, stabil partnere is, s az is számít, hogy mennyi gázt vásárol.
Igaz, gazdasági növekedés megindulásakor fordul majd a kocka, s megint a hosszú távú szerződés szerint vásárolt gáz lesz olcsóbb. Nem véletlen, hogy a válság előtt évekig Magyarországnak sem érte meg, hogy a most épp csúcsra járatott HAG-vezetéken nyugat felől importáljon orosztól eltérő forrásokból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.