A felvételi ponthatárok kihirdetése érezhető lökést adhat Budapest egyetemekhez közel eső részeinek, illetve az egyetemi városok albérleti piacának – derül ki az OTP Ingatlanpont friss körképéből. A diákoknál a lakbér, valamint az egyetem és a belváros közelsége az elsődleges szempont, és általában azokat a 1,5-2 szobás lakásokat preferálják, amelyeket – várostól függően – havi 35–60 ezer forinttól tudnak bérelni.
Budapesten a külső pesti kerületek kivételével szinte bárhol szívesen vesznek ki albérletet a hallgatók az egyetemek és főiskolák szétszórt elhelyezkedése miatt. A legkedveltebbek a belvárosi kerületekben lévő, jó közlekedési lehetőségek közelében található lakások, valamint különösen népszerű a budai oldalon, a XI. kerületben a Móricz Zsigmond körtér és a Kosztolányi Dezső tér környéke. „A fővárosban négyzetméterenként nagyjából 1000 – keresett környéken inkább 1200–1500 – forintról indulnak a havi bérleti díjak, természetesen ezek az összegek nagyban függnek különböző paraméterektől” – mondja Kosztolánczy György, az OTP Ingatlanpont ügyvezetője. A körülbelül 30 ezer hallgatót számoló Debrecenben az árak jó pár éve befagytak, jellemzően havi 40-60 ezer forint körüli összegért lehet 1-2 szobás, átlagos felszereltségű lakást találni az albérleti piacon.
Győrben nagyon pörög az albérleti piac, a lakások forgási sebessége hónapon belüli, a városban gyakorlatilag az Audi gyárában és a beszállítóinál dolgozó munkások versenyeznek az egyetemistákkal az albérletekért. Elsősorban az olcsó, 1,5-2 szobás panellakások keresettek az egyetem szomszédságában, ezeket állapottól és alapterülettől függően 45–60 ezer forinttól lehet kibérelni.
Jelenleg Pécsen túlkínálat van az albérletekből, ami az árakban is megmutatkozik. Jelzi ezt, hogy míg korábban egy 60 négyzetméter körüli, viszonylag jól felszerelt, jó állapotú lakást 70–80 ezerért is ki lehetett adni, addig ugyanezért manapság már csak 55–60 ezer forintot hajlandók kifizetni az albérlők.
Szegeden nagyságrendileg 30 ezren tanulnak, ami természetesen jelentős hatással van az albérleti piacra. A tapasztalatok szerint az egyetemisták jellemzően az intézményekhez közeli, egyedi fűtésű, 1,5, 2 vagy 3 külön nyíló szobával rendelkező, alacsony bérleti díjú téglalakásokat keresik többedmagukkal.
Budapesten a külső városrészeken kívül szinte bárhol szívesen vesznek ki a diákok albérleteket, de a belváros a legkedveltebb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.