BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig változó az európai hozamok

Az európai felsőkategóriás ingatlanpiacon elérhető hozamok alig változtak az utóbbi negyedévben. Az elmúlt időszak történéseit Budapesten is csak az az irodapiac árazta be.

A prémiumkategóriás ingatlanok bérleti díjai és az általuk elért hozamok az Európa nagy részén tapasztalható romló gazdasági kilátások ellenére sem változtak az év második negyedévben – áll a CBRE ingatlan-tanácsadó felmérésében. Az elmúlt negyedévek tendenciáját folytatva inkább kismértékű emelkedést figyeltek meg mindhárom ingatlantípus esetében a hozamok terén, amit a társaság a befektetők óvatosságával és az alacsony számú adásvételi tranzakcióval magyaráz.
A növekedés mértéke azonban még mindig mérsékelt: a második negyedévben az irodapiacon az EU-15-ök piacán 6 bázispontos emelkedést mértek, így jelenleg 12 bázisponttal áll az érték magasabban a tavalyi év hasonló időszakához képest. A legnagyobb, 25 bázispontos visszaesés Dublinban, Stockholmban, és Genfben mérték, míg a legnagyobb, 50 pontos növekedést Milánóban és Lisszabonban mutatták ki.
A kiskereskedelmi ingatlanok esetében az elmúlt időszakban tapasztalt hozamnövekedés ellenére is 5 bázispontos visszaesés tapasztalható a tavalyi hasonló időszakhoz képest. Növekedés volt Milánóban és Rómában, nagy csökkenést pedig Dublinban, Barcelonában, valamint Stockholmban regisztráltak.

„Budapesten a legfelső kategóriás irodaházak esetében 25 bázisponttal kitolódott az elérhető hozamok minimuma, így az eddigi 7,25 százalék helyett legalább 7,5 százalék az elvárt hozam” – mondta a Világgazdaságnak Borbély Gábor, a CBRE regionális elemzési és tanácsadási vezetője. A változás az elmúlt időszakban bekövetkezett hangulatváltozást követi le: a magyar piacon nem voltak irodai adásvételi tranzakciók, a befektetők kivárása jellemzi a nyáron eleve is pangó piacot. A kiskereskedelmi ingatlanok piacán nem történt változás, az ipari ingatlanok esetében szintén 25 bázispontos emelkedést áraztak be, így azoknál 9 százalék az elérhető hozam minimuma jelenleg. Az év második felében egyelőre a szakember nem vár változást.
A bérleti díjakat vizsgálva a felmérés megjegyzi, hogy a prémium kategóriában az irodai és az ipari szegmensben csekély mértékű változást mértek, a kiskereskedelmi ingatlanok esetében volt némi felfelé irányuló mozgás, így az EU-15-ök díjai átlagban 2,3 százalékkal emelkedett a vizsgált negyedévben.
Globálisan vizsgálva a bérleti díjak alakulását az elmúlt egy évben kiderül: az 50 legdrágább irodapiac közül 19 az ázsiai és csendes-óceáni térségben, 19 Európában és 12 az amerikai kontinensen található. A lista első helyén hongkong áll 2680 dollár/négyzetméter/év költséggel, majd a londoni West End (2370 dollár/négyzetméter/év) következik. Tokió a harmadik, Peking és Moszkva áll a negyedik és ötödik helyen. Közép-Európában a legdrágább piac Varsó volt, ahol 565 dollárt kérnek négyzetméterenként évente, ezt követi Prága 525, majd Bécs 475, Budapest 430, Pozsony pedig 425 dollárral.

Borbély Gábor elmondta, hogy Budapest azért számít viszonylag olcsónak, mert csak pár igazán prémium kategóriába sorolható épület található a piacon. A havi 20 eurós négyzetméterenkénti bérleti díj valójában a jéghegy csúcsa, a piacot inkább a 10-12 eurós árszint jellemzi. Ehhez természetesen még 3-5 eurós üzemeltetési költség is járul négyzetméterenként, de a magyar főváros így is olcsónak számít a cégek számára igen fontos irodafenntartási költségeket illetően.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.