BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mégis kényszernyugdíjazhatják az egészségügyieket is

A kórházigazgatók esetében fejet hajtott a kormány kényszernyugdíjazási szándéka előtt az Egészségügyi Államtitkárság. Az igazgatói pályázatokon ugyanis egyetlen 62 éves vagy ahhoz közeli korú aspiránst sem hoztak ki nyertesnek.

Annak ellenére, hogy a néhány nappal ezelőtt kiszivárgott listán még számos ilyen név szerepelt. Végül a 35 meghirdetett főigazgatói álláshelyből 11-ben eredménytelennek nyilvánították a pályázatokat, amiket 30 napon belül újra kiírnak majd.
Az Egészségügyi Államtitkárságtól lapzártánkig nem kaptunk választ arra, vajon a gazdasági igazgatók esetében hasonlóan járnak-e majd el, illetve hogy hol tartanak az egyeztetések az egészségügyiek esetleges mentességéről a kényszernyugdíjazás alól.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter néhány hete jelentette be, hogy a 62 év feletti állami alkalmazottakra a kormány elrendeli a kötelező nyugdíjba vonulást. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár mentességért folyamodott a kormányhoz, mondván: „Az egészségügyi ágazatban a humánerőforrás-krízishelyzetre tekintettel ez az intézkedés nem megvalósítható”.

A statisztikák szerint akár össze is omolhat az egészségügy, ha nyugdíjba küldenek minden 62 év feletti dolgozót. Az orvosok és ápolók csaknem 10 százaléka, több mint tízezer ember elmúlt ugyanis már 60 éves.
Miközben az orvosok átlagéletkora csökkenő tendenciát mutat – 2009-ről 2010-re 50,1 évről 49,6 évre csökkent – addig a legnépesebb korcsoport egyre idősebb. 2009-ben az 50–54-es korosztály tagjai közül dolgoztak a legtöbben gyógyítóként, 2010-re már az 55–59 évesek vették át a vezetést.

Az Egészségügyi Engedélyezési Hivatal (EEKH) adatai egyértelművé teszik, hogy ennél is nagyobb problémát jelent a középkorú, 40–54 éves orvosok fogyása, ami az említett két év viszonylatában több mint tíz százalékos volt. Ez azt jelenti, hogy – vélhetően elsősorban az elvándorlás miatt – egyre kevesebben vannak azok, akik az idősektől átvehetnék a praxisokat.

Az EEKH statisztikái szerint óvatos a Magyar Kórházszövetség elnökének becslése, amely szerint „ha 62 éves kornál húzzák meg a korhatárt, akkor ötezer orvost veszítenének el egyik pillanatról a másikra”. Rácz Jenő szerint ha a kormány ragaszkodik az elhatározásához, az működésképtelenséget eredményezne.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.