BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megkezdődött a globális mobilháború újabb csatája

Megkezdődött a bírósági tárgyalás amerikai Apple és a Dél-koreai Samsung elektronikai óriáscég szabadalmi perében. A két cég között évek óta folyik a harc, miközben a mobiltechnológia szabadalmi pereinek száma hatalmasra duzzad.

Az Apple egy évvel ezelőtt beperelte a Samsung Electronics Co Ltd-t, az iPhone és az iPad másolásáért Kalifornia állam bíróságán, a Samsung visszaperelt – jelenti a Reuters. Tegnap, az esküdtek kiválasztásával megkezdődött a bírósági eljárás. A per kimenetele mindkét cég számára kardinális jelentőséggel bír: a Samsung több termékét kitilthatják az Egyesült Államokból, az Apple globális szabadalmi stratégiája pedig komoly teszt elé néz – döntésre négy héten belül lehet számítani.

Az ügy egyik háttérszereplője a Google, a cég többek között a Samsung készülékeihez is fejleszti az Android operációs rendszer, elemzők szerint a valódi harc a két szuperhatalom az Apple és a Google között folyik – írja a hírügynökség.

Az elmúlt két évben az esetek 60 százalékában az Apple volt a szabadalmi perek középpontjában, mindez a cég méreteivel magyarázható – kommentál a Kazatec IP Group, szellemi tulajdonjogra specializálódott tanácsadó cég a Bloombergnek.

A Lex Machina adatai szerint 2006 óta minden évben 20 százalékkal növekszik a szerzői jogi panaszok száma. Egy készüléken rengeteg külön bejegyzett szabadalom található, melyeket nem ritkán különböző cégek birtokolnak. Ilyen szabadalom lehet akár a telefonok képernyőzárját feloldó érintőképernyős csúsztató mozdulat használata is – foglalja össze a Forbes.

Szabadalom persze egy egész készülék ötlete is. Korábban, e per során a Samsung a 2001: Űrodüsszeia című film segítségével akarta bizonyítani, hogy a táblagépeket nem az Apple találta fel, így nem állíthatja azt, hogy az ő készülékét másolták le a GalaxyTab piacra dobásakor. A filmben ugyanis hasonló billentyűzet nélküli eszközt használnak a szereplők.

Mint arról beszámoltunk, az ágazat vezető szereplői sok esetben nem csak azért indítanak pert, hogy pénzt csikarjanak ki a konkurensből, hanem hogy késleltessék a rivális termékek piacra dobását, vagy hátráltassák a már piacon lévő készülékek értékesítését.

A különböző nagyvállalatok ebben az évben is folytatják a szabadalmak gyűjtögetését. Azt követően, hogy a Google tavaly 12,5 milliárd dollárért megvette a Motorolát (ez tizenhétezer szabadalmat jelentett), legutóbb áprilisban a Microsoft adott 1 milliárdot az AOL internetes óriáscég mintegy nyolcszáz szabadalmáért.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.